Společnosti ABB, Ericsson a Swisscom ukázaly, jak snadno a efektivně lze ovládat roboty na velké vzdálenosti pomocí 5G sítě

yumi

Během lednového zasedání Světového ekonomického fóra 2020 byli světoví lídři svědky toho, jaké možnosti nabízí komunikace v reálném čase uskutečňovaná prostřednictvím telekomunikačního standardu 5G. V kongresovém centru ve švýcarském Davosu vyrýval kolaborativní robot YuMi® do pískové formy vzkaz, který ve stejné chvíli replikoval druhý robot YuMi® umístěný 1,5 kilometru daleko.

Nastává čas vstoupit do světa 5G
Simultánní činnost umožní 5G síť společnosti Swisscom za podpory technologií firmy Ericsson. Činnost robotů bylo možné v reálném čase sledovat v obou lokalitách na video obrazovkách. Základní technologie, potřebné pro propojení strojů pomocí mobilní sítě 5G, vyvinuly společnosti ABB a Ericsson v rámci dlouholeté technické spolupráce.

ericsson
Sami Atiya, President Robotics & Discrete Automation, ABB, and Börje Ekholm, President and CEO, Ericsson, at the World Economic Forum demo. (FOTO: Ericsson)

„Bezdrátové technologie využívající 5G sítě usnadňují připojení robotů ke cloudu a . Umožňují tak rychlejší přístup k lepší rozhodování, protože dokáž zlepšit efektivitu a spolehlivost celého výrobního cyklu. Nahradíme-li tradiční komunikaci pro drátech mobilními sítěmi ve standardu 5G, dojde k výraznému navýšení flexibility výroby,” vysvětluje Sami Atiya, prezident ABB jednotky Robotika a automatizace výroby.

„Technologická partnerství v rámci 5G uzavíraná mezi různými odvětvími, vládami a společnostmi jsou klíčem k dalšímu rozvoji digitální ekonomiky. Takováto partnerství vítáme a zapojujeme se do nich, protože nám dávají možnost realizovat nové digitální příležitosti s přínosem pro globální ekonomiku, národní ekonomiky i výrobní podniky všech velikostí,“ potvrdil Börje Ekholm, prezident a CEO společnosti Ericsson.

„Při prezentaci, kterou jsme společně připravili, byla využita naše živá 5G síť v Davosu. Chtěli jsme tak ukázat, jaké možnosti a schopnosti nabízí 5G síť pro výrobu a robotiku. Nastal čas vstoupit do světa 5G,” dodal Urs Schaeppi, generální ředitel společnosti Swisscom.

Jedna z výhod? Řízení více strojů jedním člověkem
Pomocí technologie 5G uvedené společnosti otvírají cestu k maximální flexibilitě strojů ve výrobních závodech. Díky 5G sítím se využívání a provoz zcela autonomních strojů a robotů stane realitou.

Obrovskou výhodou 5G sítě v průmyslovém prostředí je fakt, že umožňuje řízení více strojů jedním pracovníkem v centrále (namísto řízení každého stroje zvlášť). Tím se výrazně snižují náklady na řízení a údržbu IT systémů na globální bázi.

ABB se trvale zapojuje do rozvoje autonomní průmyslové výroby ve všech zákaznických segmentech. Jako první na světě umožnila na konci roku 2018 provoz dálkově ovládaného trajektu v helsinském přístavu. 5G síť představuje technologii, která nejenže podpoří digitální transformaci průmyslových odvětví, ale také umožní zvýšení produktivity, účinnosti a kvality ve výrobě na celém světě.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr a průkopník s rozsáhlou nabídkou výrobků, služeb a řešení pro digitální průmysl. V návaznosti na více než 130letou tradici inovací dnes společnost ABB stojí v čele digitalizace průmyslu, podporována čtyřmi obchodními jednotkami s vedoucím postavením na trhu a výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a Automatizace) a společnou digitální platformou ABB Ability™. Stávající obchodní jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com.

Společnost Ericsson umožnuje poskytovatelům komunikačních služeb naplno využít možnosti, které nabízí připojení k internetu. V portfoliu společnosti jsou obsaženy výrobky a řešení divizí Networks, Digital Services, Managed Services a Emerging Business. Všechny jsou navrženy tak, aby zákazníkům usnadňovaly přechod na digitální platformu a vedle ke zvýšení účinnosti i identifikaci nových ziskových obchodních možností. Investice společnosti Ericsson do inovací přinesly řadu výhod v oblasti telefonie a mobilního širokopásmového připojení miliardám lidí na celém světě. Akcie společnosti Ericsson jsou kótovány na elektronických burzovních trzích Nasdaq Stoc+kholm a Nasdaq New York. www.ericsson.com

Swisscom je přední švýcarská skupina společností působící v oblasti telekomunikací a také jedna z významných švýcarských IT společností. Sídlí v Ittingenu nedaleko hlavního města Bern. Kromě Švýcarska tato společnost působí na italském trhu prostřednictvím společnosti Fastweb, která je plně ve vlastnictví společnosti Swisscom. Swisscom patří mezi nejinovativnější a nejudržitelnější společnosti ve Švýcarsku.

Zdroj zprávy: ABB