Swisslog implementuje online logistické centrum potravin pro Rohlik.cz

Rohlík

Swisslog (KUKA) posiluje svou vedoucí pozici v oblasti automatizačních řešení pro online obchod s potravinami dvěma novými projekty pro Rohlik, největší středoevropskou společnost zabývající se elektronickým obchodem s potravinami. Získané zakázky jsou součástí investičního balíčku ve výši 45 milionů eur.

Koronavirová pandemie zásadně změnila nákupní chování mnoha spotřebitelů. Studie ukazují, že až dvě třetiny spotřebitelů nyní upřednostňují objednávání předmětů každodenní potřeby online . Analytici předpokládají, že tato původně krátkodobá úprava nákupního chování se vyvine v dlouhodobý trend – celosvětově, bez ohledu na Coronu a také a zejména v sektoru maloobchodu s potravinami.

Swisslog Rohlík

Rostoucí online poptávka po celém světě
Jens Schmale, vedoucí Swisslog pro oblast EMEA a výkonný ředitel Swisslog GmbH, Dortmund, vysvětluje důsledky: „Aby bylo možné uspokojit rostoucí online poptávku, je nezbytná automatizace toku zboží.“ Manažer pokračuje: „Ve srovnání s ruční objednávkou zpracování, při kterém zaměstnanci vybírají zboží objednané online z regálů supermarketů, automatické intralogistické technologie umožňují značné zvýšení produktivity a zároveň přispívají k odlehčení zaměstnanců.”

Swisslog

Podle Schmaleho lze rozšiřující se obchod s elektronickými potravinami provozovat dlouhodobě ekonomicky a konkurenceschopně pouze s pomocí mikro-fulfillment center nebo větších e-potravinářských center: „Tato plnění jsou vybavena automatizačními, robotickými a softwarovými technologiemi -Centrum je předurčen jak pro přípravu dodávky „na poslední míli“, tak pro službu „Klikni a vyzvedni“. Automatizace a mikro plnění jsou odpovědí na neustále vysokou poptávku zákazníků v kombinaci s flexibilitou adekvátně reagovat na špičky objednávek.

Swisslog

Rohlik instaluje do svých logistických center mnoho robotů AutoStore

Sběrný výkon se ztrojnásobil
Rohlik se sídlem v Praze v České republice je lídrem na středoevropském trhu v oblasti online obchodování s potravinami s více než 850 000 zákazníky v České republice, Maďarsku, Rakousku a Německu. V roce 2020 dosáhla skupina společností ve složení rohlik.cz, kifli.hu, gurkerl.at a knuspr.de nárůst tržeb o 101 % oproti předchozímu roku. Největší investice do logistiky nyní činí celkem 45 milionů eur. Mělo by se počítat s rozšířením. Cílem je zvětšit skladovací plochu o více než 60 procent, a to jak v normálním, tak v chladícím rozsahu teplotke ztrojnásobení výkonu vychystávání a zefektivnění doplňování a zásob. “Velmi nás těší, že můžeme doprovázet Rohlik na jeho cestě růstu,” říká Jens Schmale, “nepřinášíme s sebou jen technologie, ale také hluboké zkušenosti z realizace známých mezinárodních e-potravinářských projektů z posledních let.”

swisslog

Swisslog Rohlik

Systémy Swisslog v Praze a Vídni
Swisslog implementuje systém plnění pro Rohlik na rohlik.cz v Praze, který má být uveden do provozu na konci roku 2023, a další na gurkerl.at ve Vídni. Systém AUTOSTORE je modulární dopravníkový technologie QuickMove a SYNQ, systém řízení skladu z SWISSLOG, jsou použity v každé ze dvou e-potravinářských centrech . V Praze Swisslog také instaluje systém CycloneCarrier Shuttle integrovaný do celkového řešení.

Rohlik

„Kombinace těchto řešení se již osvědčila v řadě dalších e-fulfillment center, která jsme úspěšně instalovali,“ potvrzuje Schmale. Například ve Filadelfii Swisslog implementoval také software AutoStore a SynQ v nově otevřeném distribučním centru e-commerce řetězce amerických supermarketů „The Giant Company“ o rozloze 124 000 metrů čtverečních . Kromě toho existuje odpovídající partnerství s HEB Grocery v Texasu , USA, „za účelem zřízení řady center pro mikro-plnění na podporu vyzvednutí a doručení v maloobchodním řetězci.“ Švýcarský odborník na automatizaci nedávno získal další e – objednávky potravin v Itálii a na Středním východě.

Více o automatizační strategii společnosti Rohlik najdete tady.

Zdroj zprávy: KUKA