Testování na Covid-19 ve firmách funguje, podíl pozitivních testů klesá
Velké a střední firmy už tři týdny povinně testují své zaměstnance na Covid-19. Z výsledků testů je zřejmé, že testování funguje a přispívá k poklesu podílu infikovaných zaměstnanců. Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR zjistil, že ve třetím březnovém týdnu byl průměrný záchyt pozitivních testů ve sledovaných průmyslových firmách 0,61 procenta. Ve čtvrtém březnovém týdnu u sledovaných firem tento podíl klesl na 0,44 procenta. Většina firem je navíc připravena pomoct s proočkováním prostřednictvím vlastních zdravotnických kapacit. Průzkumu se zúčastnilo 266 firem, které otestovaly každý týden v průměru 140 tisíc lidí.
Povinné testování zaměstnanců ve firmách funguje a výrazně přispívá ke zvládání epidemie Covid-19. Počty infikovaných zaměstnanců v průmyslu klesají, protože se je díky testování daří včas odhalit a zajistit, aby nemoc nešířili dál. Ukazují to data o testech pracovníků z 266 firem, které získal Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ve třetím březnovém týdnu mělo pozitivní antigenní test 895 zaměstnanců ze 147 tisíc otestovaných, o týden později firmy zachytily 591 infikovaných ze 135 tisíc otestovaných pracovníků. Podíl pozitivních testů tak ve sledovaných firmách za týden klesl z 0,61 procenta na 0,44 procenta.
„Z dat Svazu průmyslu jasně vyplývá, že pravidelné testování jednou týdně pomáhá účinně odhalovat infikované zaměstnance. Jejich počet každý týden klesá. Firmy tak výrazně přispívají k boji s epidemií. Pokud výsledky našeho průzkumu vztáhneme na 2,8 milionu zaměstnanců všech firem nad 50 zaměstnanců, tak se první týden testování podařilo odhalit přes 20 tisíc lidí s Covid-19, druhý týden dalších 17 tisíc a minulý týden 13 tisíc infikovaných. Tento vývoj kopíruje pokles počtu nových případů Covid-19 v oficiálních statistikách,“ uvádí Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Stále více firem hlásí, že podíl pozitivních testů se pohybuje pod jedním procentem. V průzkumu Svazu průmyslu z druhého březnového týdne mělo takto nízký záchyt pozitivních testů 71 procent firem, o dva týdny později se jejich podíl zvýšil na 90 procent.
Data z firem ukazují, že pozitivní antigenní test následně potvrdí přesnější PCR test v 80 procentech případů. Na potvrzovací PCR test posílá pozitivní zaměstnance většinou jejich praktický lékař nebo hygienická stanice. „Podle zkušeností z firem zaměstnanci s pozitivním antigenním testem čekají na potvrzovací PCR test v průměru dva dny. Výjimkou ale není ani prodleva pět až sedm dnů. Z toho je patrné, že metodu PCR testování nelze kvůli nedostatku kapacit nasadit plošně pro 3 miliony lidí týdně tak jako antigenní testování,“ dodává Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Firmy stále část nákladů na povinné testování hradí ze svých peněz. Samovyšetřovací testy nyní nakupuje 61 procent firem za více než 100 korun za kus. Na začátku března mělo stejnou zkušenost 80 procent firem. Průměrnou střední firmu dosud testování stálo několik desítek tisíc korun, u velkých firem se dosavadní náklady na testování pohybují ve stovkách tisíc korun. „Proto chceme, aby vláda zvýšila příspěvek na nákup samovyšetřovacího testu z 60 korun na 90 korun za kus. Zároveň by vláda firmám pomohla, kdyby nechala prověřit kvalitu dostupných testů na trhu nezávislou institucí a doporučila jen ty, které jsou dostatečně citlivé. Takový seznam by využilo 87 procent firem,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Průmysl je připraven státu významně pomoci také s očkováním populace proti Covid-19. „Vláda by místo úvah o zavírání průmyslu měla využít infrastrukturu firem ke zrychlení očkování. Z našeho průzkumu vyplynulo, že 70 procent firem je ochotno očkovat ve vlastních očkovacích centrech, a to nejen své zaměstnance,“ uvádí Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Z průzkumu podniků, institucí a organizací sdružených v Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelkách svazů ČR vyplývá účinnost jednotlivých opatření přijatých v těchto organizacích od vyhlášení pandemie, tj. organizační změny ve firmách od hygienických – zabezpečení ochranných pomůcek, dezinfekcí, až po respirátory a filtraci provozů, k organizaci pracovišť s náležitými rozestupy, opatření v šatnách, umývárnách a jídelnách – až po zabezpečení týdenního testování pracovníků, které odhaluje infikované zaměstnance a následně důsledně trasuje a zajistí karanténu a tím snížení možnosti nákazy a její šíření. Podle našeho názoru je toto účinnější než plošné přerušení činnosti, kde více hrozí nekontrolované shlukování skupin a tím další šíření pandemie,“ uvádí Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelkách svazů ČR a doplňuje, že bližší informace o průzkumu jsou k dispozici v samostatném materiálu KZPS ČR.
Plošné testování je pro firmy náročná logistická operace, zejména ve firmách se směnným provozem. Dosavadní výsledky ukazují, že firmy testování zvládají a pomáhají tak v boji s epidemií. „Naše firmy si zaslouží od politiků i veřejnosti více důvěry, protože dokazují, že umí testovat, a pomáhají tak zvládat epidemii,“ dodává Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Prezentace k průzkumu ke stažení zde.
Svaz průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelkách svazů ČR vyzývá firmy a jejich zaměstnance, aby nepolevovali v dodržování hygienických opatření. Zpracoval pro ně také manuály, v nichž radí, jak nastavit ve firmě optimální hygienická opatření a jak zorganizovat testování.
Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR