TRUMPF a Fraunhofer IPA připravují umělou inteligenci pro průmyslové použití ve zpracování plechů

Trumpf logo

High-tech společnost TRUMPF a Stuttgartský Fraunhoferův institut pro výrobní inženýrství a automatizaci IPA vytvořily výzkumnou alianci, která bude spuštěna do roku 2025. Jejich cílem je představit řešení umělé inteligence (AI) pro propojenou výrobu v průmyslovém měřítku.

Do projektu je zapojeno deset zaměstnanců z TRUMPF a Fraunhofer IPA, kteří v příštích pěti letech získají finanční prostředky ve výši přibližně 2 milionů EUR. „Posláním společnosti TRUMPF je dále rozšiřovat své vedení AI ve výrobě plechů. Za tímto účelem jsme již začali investovat do takových budoucích technologií, které povedou k významnému zvýšení efektivity v naší společnosti a zvýší naši konkurenceschopnost, “říká Thomas Schneider, generální ředitel pro vývoj ve společnosti TRUMPF Machine Tools.

Uplynulo pět let, co se spojily síly TRUMPF a Fraunhofer IPA, aby pracovaly na inteligentních továrních tématech, a tito dva partneři budou pokračovat v realizaci těchto stávajících projektů v rámci své nové výzkumné aliance.

„TRUMPF s námi pracuje na propojené výrobě již řadu let, protože sdílejí náš názor, že rozvoj Průmyslu 4.0 představuje velkou příležitost. Vše záleží na tom, co se stane v příštích několika letech – takže jsou to vzrušující časy! Očekáváme, že pandemie coronavirus bude působit jako druh katalyzátoru: ti, kteří jsou dobře připraveni, budou mít dokonalou pozici, aby mohli využívat obrovské příležitosti, které před námi leží. Brzy uvidíme, zda jsme v našich společných projektech položili správné základy pro budoucnost, “říká profesor Thomas Bauernhansl, ředitel Fraunhofer IPA.

trumpf
Foto: TRUMPF

Cílem budoucích projektů je vysvětlit AI
Jedním z cílů, které TRUMPF a Fraunhofer IPA doufají v příštích pěti letech, je vyvinout řešení pro lepší kvalitu dat ve výrobě. To odráží zásadní význam vysoce kvalitních dat, pokud jde o dosažení zvýšení účinnosti pomocí AI. Za účelem řešení této potřeby budou oba partneři zvyšovat své výzkumné činnosti v oblasti vysvětlitelné umělé inteligence nebo XAI. Jejich cílem je učinit provoz neuronových sítí interpretovatelným. Nová zjištění v této oblasti jsou velkým přínosem pro výrobce plechů. Výsledky tohoto druhu analýzy dat mohou zvýšit kvalitu výroby, ušetřit čas a snížit náklady.

trumpf
Foto: TRUMPF

Nová řešení se blíží uvedení na trh
Společnosti TRUMPF a Fraunhofer IPA začaly spolupracovat na digitální výrobě v roce 2015. Počáteční výsledky této spolupráce se nyní blíží uvedení na trh. Patří mezi ně pomocný systém třídění Průvodce TRUMPF, který je navržen tak, aby pracovníkům pomáhal odstraňovat a třídit laserem řezané plechové díly. Řešení AI detekuje proces odstranění součásti a automaticky poskytuje pracovníkům veškeré informace, které potřebují pro intralogistiku. Systém zvýrazňuje součásti v různých barvách a ukazuje, které z nich patří k sobě, buď proto, že jsou součástí stejné objednávky, jsou určeny stejnému zákazníkovi, nebo směřují ke stejnému stroji pro další krok výrobního procesu. Toto řešení nahrazuje dokumentaci, která by jinak každou součást doprovázela, což šetří čas a pomáhá předcházet chybám. Oba partneři doufají, že budou stavět na těchto počátečních úspěších pokračováním strategické spolupráce v budoucnosti.

Zdroj zprávy: TRUMPF