VAROK… premiéra unikátní robotické buňky z Humpolce

varok cell

Na český, slovenský a polský trh vstupuje novinka v segmentu automatizovaných výrobních řešení – platforma VAROK. Jedinečná je pro svou nadstandardní variabilitu, kompatibilitu a design. Autorem je humpolecká firma OK Technical Group, s.r.o., která je jediným ryze českým výrobcem robotických buněk tohoto charakteru. A ambice tady mají ty nejvyšší, včetně ovládnutí dalších evropských trhů.

„Naše rodinná firma zažívá absolutně zlomové období. Paradoxně nikoliv proto, že celý svět ovládla koronavirová krize, ale z toho důvodu, že vysíláme na trh svůj první autorský projekt, takový náš pomyslný otisk prstu, robotickou buňku VAROK,“ uvádí na začátek Karel Antonín, majitel společnosti OK Technical Group, s.r.o., a dodává: „Robotické buňky obecně nejsou u nás a ni ve světě neznámým pojmem. VAROK je ale nejen zcela unikátním spojením všeho nejlepšího, co kdy bylo v této oblasti vyvinuto, navíc dostal do vínku řadu vylepšení, která v rámci jednoho produktu nebyla doposud na trhu nikdy nabídnuta. Z každého detailu je znát několikaletý vývoj a práce expertů v oboru konstrukčního inženýrství, který má v Česku tradici a je na světové úrovni.“

MOBILITA, MODULARITA A LINEÁRY
„Kdybych měl velmi jednoduše říci, v čem je VAROK unikátní, bude to v první řadě jeho mobilita. Nejlépe to vystihuje slovní spojení „Přesuň a vyráběj“. Buňka je díky svému (oproti jiným konkurenčním řešením) svařenému ocelovému rámu dokonale pevná, a proto není problém ji v rámci výroby kamkoliv posunout, a to bez toho, že byste museli systém následně přenastavit, hýbat s robotem vůči ostatním periferiím atd. Toto není u robotických buněk obvyklé!“, vysvětluje dále Karel Antonín z OK Technical Group, s.r.o., a pokračuje: „Druhou TOP vlastností je modularita. V čem? Kde? Doslova všude! Buňky lze neomezeně rozšiřovat, propojovat dopravníkovým systémem, neomezená je také volba možnosti uložení robotů, polohovadel a nadstandardní je i nabídka typů zakládacích pozic. A na třetím místě bych dozajista uvedl možnost volby lineárního portálu nebo pojezdu, které nepředstavují pro vnitřní systém buňky žádné omezení. Což se opět vymyká zaběhnutému standardu v tomto segmentu.“

Jak už bylo naznačeno: VAROK platforma je unifikované řešení pro robotická pracoviště. Oproti běžnému otevřenému pracovišti má řadu výhod: je mobilní, nezávislé na centrální vzduchotechnice, obsahuje prvky pasivní a aktivní ochrany, které zabraňují, aby se negativní vlivy vznikající při výrobním procesu dostávaly do ovzduší, nechají se do něj snadno zakládat výrobky a také servis je bezproblémový.

Varok cell

TECHNOLOGIE K INTEGRACI
VAROK umožňuje fungování s různými technologiemi bez dodatečných požadavků na úpravu provozu: svařovací metody MIG / MAG TIG, obrábění, lepení, tmelení, laser svařování / WATER JET, lakování, tryskání, a další technologie a jejich kombinace. Ve spolupráci s dlouholetými partnery z řad zahraničních výrobců špičkových technologií je buňka VAROK nabízena nejen v základní variantě k integraci technologií ve vlastní režii zákazníka, ale také s již integrovanými technologiemi a jejich naprogramováním přesně na míru dané aplikaci.

varok

PRŮMYSLOVÝ DESIGN – PĚKNÉ NEJEN NA POHLED
Dlouholetý vývoj buňky VAROK se podepsal také na samotném designovém řešení produktu. „Na první pohled je vidět, že jde o prémiový produkt, kterému jsme se ale snažili dát také ekonomicky příznivou tvář,“ podotýká s úsměvem Karel Antonín z OK Technical Group, s.r.o. Designové řešení VAROK splňuje veškeré ergonomické požadavky na strojní zařízení, nároky na velké statické a dynamické zatížení a požadavky na maximálně využitý prostor buňky. „Poslední zmíněnou vlastnost ocení každá firma, protože v současné době se za každý metr čtvereční volného prostoru ve výrobě v uvozovkách doslova platí zlatem,” informuje Karel Antonín z OK Technical Group, s.r.o.

A PROČ VLASTNĚ ROBOTICKOU BUŇKU?
Na otázku, proč se v Humpolci rozhodli zabývat vývojem tak specifického produktu, odpovídá po krátkém zamyšlení Karel Antonín: „Naše firma existuje bezmála třicet let. Prozatím jsme pro naše zákazníky představovali autorizovaného prodejce a nonstop servisní službu 24/7. Vždy tu ale byla touha mít svůj vlastní produkt a přijít s něčím na opravdu vysoké úrovni. Pevně věřím, že se nám to podařilo.”

O firmě
Společnost OK Technical Group se na českém trhu pohybuje od roku 1992. V portfoliu této humpolecké firmy je autorizovaný prodej a servis 24/7 pro segment montážních technologií, značících a procesních laserů a produktů z oblasti automatizace a robotiky. Za svou téměř třicetiletou tradici společnost ovládla kromě českého také slovenský nebo polský trh. V roce 2020 představuje OK Technical Group, s.r.o. svůj první autorský produkt – platformu VAROK, unifikované řešení pro robotická pracoviště.

Zdroj zprávy: OK Technical Group, s.r.o.
ok technical group logo