Zájem o práci v ČEZ loni potřetí za sebou stoupnul, energetika zlákala i více žen

CEZ

V průběhu roku 2021 největší česká energetika nabrala celkem 1 195 nových pracovníků. Oproti předchozímu roku stoupnul počet přijatých žen – loni tvořily 43 % příchozích zaměstnanců. Třetinu nových nástupů loni představovali vysokoškoláci, jejichž podíl v ČEZ a integrovaných dcerách činí celkem 34,2 %. Oproti roku 2020 prudce narostl zájem o práci v jaderných elektrárnách.

čez dukovany

Do mateřské společnosti ČEZ, a. s., zamířilo loni celkem 384 nových kolegů a kolegyň, přičemž téměř 190 z nich posílilo právě divizi jaderná energetika. Zájemci mířili zejména do Jaderné elektrárny Dukovany, kde díky tomu přijali o polovinu lidí více než v roce předcházejícím, v Temelíně to bylo o třetinu více. Rozrostl se také tým Elektrárna Dukovany II, který má na starost přípravu nových jaderných bloků právě v Dukovanech, či tým Obnovitelné zdroje. Jedna třetina z celkového počtu příchozích pak připadla na oblast prodeje a zhruba 20 % přišlo do distribuce. Loňské statistiky tak odrážejí aktualizovanou strategii Skupiny ČEZ zaměřenou na dekarbonizaci, zákaznickou vstřícnost a modernizaci distribučních sítí.

práce čez

Práce v energetice také loni zlákala větší počet žen: tvořily 43 % nově přijatých zaměstnanců, zatímco v roce 2020 to bylo 40,6 %. Podíl nově přijatých mladých lidí do 30 let zůstal podobný jako předloni (celkem 38 %), kromě toho ale ČEZ dal šanci i desítkám lidí v kategorii nad 50 let (celkem 9,5 % příchozích).

„Různorodost pracovních týmů podporujeme dlouhodobě, ostatně ČEZ byl jedním z prvních signatářů Charty diverzity v České republice. Statistiky nově přijatých zaměstnanců potvrzují, že se nám daří nabírat nejen více žen, ale i lidi v různých věkových kategoriích. Vloni jsme přijali novou politiku diverzity a inkluze, abychom tento trend ještě posílili. Pracujeme na transformaci k bezemisní energetice a stojíme o ty nejlepší lidi na celém pracovním trhu,“ uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.

Jedním z cílů vyhlášené aktualizované strategie Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka je také udržet si pozici žádaného zaměstnavatele. I to se ČEZ loni dařilo: podruhé za sebou obhájila pozici absolutního vítěze s titulem Jasná volba v anketě TOP Zaměstnavatelé 2021, v níž hlasují studenti českých vysokých škol, a v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2021 skončil na druhém (ČEZ, a. s., kategorie nad 5000 zaměstnanců) a třetím místě (ČEZ Distribuce, kategorie do 5000 zaměstnanců).

trenažér čez

V průměru na svých kariérních stránkách www.kdejinde.cz inzeroval ČEZ loni devadesát pět volných pozic měsíčně. Výjimku tvořil měsíc říjen, kdy poptávka vystřelila na 150 pozic – jednalo se zejména o personální posílení společnosti ČEZ Prodej, která musela náhle převzít stovky tisíc zákazníků po pádu dodavatele Bohemia Energy. Na jednu pozici se hlásilo průměrně 14,5 zájemců, tedy zhruba stejně jako v roce 2019. Loňský výkyv (19 zájemců na jednu pozici) byl způsobený nástupem epidemie covid-19, kdy se po změně kariéry poohlíželo velké množství lidí ze sektoru služeb. Na vypsané volné pracovní pozice ČEZ obdržel 22 248 reakcí, z toho 43 % tvořily ženy.

Alice Horáková , mluvčí ČEZ

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ