Záruční banka má smlouvy ke COVID III podepsat s bankami v pátek

cmzrb

Do výzvy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) k záručnímu programu COVID III se přihlásilo 20 komerčních bank nebo spořitelních družstev. Nyní se uskuteční konzultace s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Českou národní bankou. Smlouvy o spolupráci by se měly podepisovat v pátek 29. května.

financování

MPO, respektive Česká národní banka musí nyní podle mluvčí ČMZRB Marie Lafantové stanovit tržní podíly přihlášených bank. Na základě toho se určí, jaký objem prostředků ČMZRB každé finanční instituci zaručí. K zahájení čerpání úvěrů je nutný podpis spolupracující smlouvy mezi ČMZRB a bankou. Poté, co komerční banka podnikateli úvěr schválí a podepíše s ním smlouvu o půjčce, může začít podle Lafantové úvěr čerpat.

Živnostníci či firmy, které se chtějí o úvěry se státní zárukou ucházet, mohou už nyní se svými bankami zahájit jednání. Žádat o půjčky mohou i podniky, které získaly podporu v předchozích vlnách programu. COVID III nelze kombinovat pouze s programem COVID plus pro velké firmy, kde za úvěry ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost. Půjčka by také neměla být použita na úhradu stejných nákladů, na které byla schválena v předchozí vlně.

Na program je alokováno 150 miliard korun, což znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry u komerčních bank až v objemu 500 miliard korun a podpořit tak kolem 150 tisíc OSVČ a podniků.

Detaily programu jsou k dispozici na https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-iii/.

ČMZRB u COVID I přijala přes 3 200 žádostí, schválila 200. V případě COVID II banka eviduje 4 900 řádně podaných žádostí. Z nich k 24. květnu vyřídila 2 326 a schválila 1 563 žádostí za 9,9 miliardy korun. Do programu COVID Praha podnikatelé řádně podali 408 žádostí. ČMZRB jich zatím vyřídila 194, schválila 151 za zhruba miliardu korun.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a obchodu ČR