Zástupci resortu MO a společnosti Omnipol jednali o nákupu kunovické Aircraft Industries a bezpečnosti dodávek v době krizí

omnipol

Ministryně obrany Jana Černochová a další zástupci MO se v pondělí 9. května 2022 setkali s vedením společností Aircraft Industries, Aero Vodochody Aerospace a Omnipol. Tématem jednání byl nákup kunovické společnosti Aircraft Industries od ruského majitele a bezpečnost dodávek vojenského materiálu.

Stabilita a zabezpečení dodávek vojenského materiálu je nezbytnou podmínkou umožňující ozbrojeným silám plnit svou funkci během celého spektra krizových situací i ve stavu míru. K tomu přispěje i to, že Omnipol nedávno koupil od ruského majitele kunovickou společnost Aircraft Industries, výrobce letounů L-410, jež jsou i ve výzbroji Armády ČR. Dodávky náhradních dílů tak přestanou být potenciálním bezpečnostním rizikem kvůli dosavadní vazbě na Ruskou federaci.

Ministerstvo obrany Černochová

Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Jsem ráda, že Aircraft Industries je zpět v českých rukách, umožní to zajistit stabilitu dodávek a udržet know-how v České republice. Je to důležitý krok v úsilí vlády oprostit nejen ozbrojené síly, ale i obranný průmysl od závislosti na Rusku,“ ocenila tento krok ministryně Černochová.

Změnu majitele klíčového výrobce civilních letounů vyprovokovala ruská agrese vůči Ukrajině a sankce uvalené na předchozího majitele uherskohradišťské firmy – ruského obchodníka Iskandera Machmudova. Pod jeho vedením se Aircraft Industries orientovala převážně na ruský trh.

Úpadek společnosti, která na jihu Moravy zaměstnává více než tisícovku lidí v oblasti průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, by byl citelnou ztrátou nejen pro regionální zaměstnanost, ale ekonomiku celé České republiky.

Pro Omnipol, který již minulý rok se společností podepsal dohodu o spolupráci na zahraničních trzích, se nabytím 100% vlastnictví jedná o novou úroveň vztahu. Po záchraně klíčového podniku AERO Vodochody, se tak jedná o další aktivitu společnosti Omnipol usilující o zachování a rozvoj domácího průmyslu.

Zdroj zprávy: Ministerstvo obrany ČR