Zemřel bývalý generální ředitel ŠKODA JS – Ing. Miroslav Fiala

Dne 15. 8. 2022 nás navždy opustil bývalý generální ředitel ŠKODA JS Miroslav Fiala. Do Škodovky nastoupil po absolvování Strojní fakulty v Plzni v roce 1968. Prošel různými funkcemi od konstruktéra po ředitele divize a od roku 2006 do roku 2015 byl generálním ředitelem společnosti.

Ing. Miroslav Fiala Škoda JSByl de facto u všeho, co se v československé jaderné energetice od konce šedesátých let událo. Stačil se ještě zapojit jako projektant do závěrečné fáze výstavby první československé jaderné elektrárny A-1 v Bohunicích. Významně se zasloužil o to, že čeští a slovenští dodavatelé postupně získali předpoklady stavět tuzemské jaderné bloky samostatně, s minimální zahraniční pomocí. Podílel se na stavbě a zprovozňování obou českých jaderných elektráren i slovenské JE Mochovce.

Po otevření trhu v devadesátých letech významně přispěl k etablování společnosti ŠKODA JS v nových teritoriích, zejména ve východní a západní Evropě. Škodovka pod jeho vedením dodávala zařízení a služby do desítek zemí. Miroslav Fiala byl s firmou bytostně spojen, vždy mu záleželo také na lidech ve společnosti. Byl náročný a současně lidský. Bude nám chybět. Čest jeho památce.

Zdroj zprávy: ŠKODA JS a.s.