ABB: Držíme směr i za obtížnější situace na trzích

ABB

Skupina ABB v tomto čtvrtletí podala silný výkon navzdory horšímu makroekonomickým podmínkám, které postihly některé z našich zákaznických trhů, především obory robotiky a automatizace,“ uvedl Peter Voser, předseda představenstva a generální ředitel ABB.

„Držíme směr, usilujeme o dlouhodobý růst a nadále se důsledně zaměřujeme na řízení nákladů v reakci na slabší poptávku. Zároveň postupujeme v plnění našeho transformačního programu. Nadále prosazujeme naší strategii a zavádíme kulturu odpovědnosti a vysoké produktivity,“ dodal Peter Voser.

  • Příjem celkových zakázek poklesl o 1 %1, zásoba zakázek se zvýšila o 3 %
  • Tržby a poměr přijatých zakázek k tržbám2 stabilní
  • Provozní zisková marže EBITA2 činila 11,7 %, a vzrostla tedy o 20 základních bodů; o 70 základních bodů ji snížily převodní náklady
  • Zisk z pokračujících činností po zdanění činil 422 miliony USD, o 1 % méně než v minulém období
  • Čistý zisk byl 515 milionů, a poklesl tak o 15 %
  • Provozní zisk na akcii2 činil 0,33 USD, a poklesl tak o 7 %3
  • Peněžní tok z provozních činností činil 670 milionů USD, a vzrostl tak o 19 %, za celý rok se očekává výrazná tvorba hotovosti
  • Björn Rosengren byl s účinností od 1. března 2020 jmenován generálním ředitelem

Dne 17. prosince 2018 společnost ABB oznámila, že se dohodla na odprodeji obchodní jednotky Energetika. Z tohoto důvodu se výsledky obchodní jednotky Energetika vykazují jako ukončené provozní činnosti. Výsledky společnosti pro všechna období byly náležitě upraveny.

Krátkodobý výhled
Makroekonomické indikátory jsou v Evropě a v Číně smíšené, a ve Spojených státech oslabují. Na globální trhy nadále působí geopolitická nejistota.

Ve srovnání s makroekonomickými ukazateli koncové trhy, na kterých ABB působí, vykazují odolnost, přičemž na některých trzích se projevuje nepříznivé prostředí, zejména v odvětví diskrétní výroby. Výsledky společnosti budou podle očekávání nadále ovlivňovány cenami ropy a vývojem směnných kurzů.

1) Míra růstu zakázek, základních zakázek třetích stran a tržeb je uvedena ve srovnatelném vyjádření (upravená v místních měnách o akvizice a odprodeje aktiv).

2) Veličiny mimo GAAP viz „Supplemental financial Information and definitions“ v příloze Q3 2019 Financial Information k této tiskové zprávě na www.abb.com.

3) Míra růstu zisku na akcii se počítá pomocí nezaokrouhlených hodnot. Srovnatelný provozní zisk na akcii je uveden ve stálé měně (v měnových kurzech roku 2014 a bez úpravy o změny v obchodním portfoliu).

4) Ve stálé měně (bez úpravy o změny v obchodním portfoliu).

5) Částka představuje součet pokračujících a ukončených provozních činností.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr a průkopník s rozsáhlou nabídkou výrobků, služeb a řešení pro digitální průmysl. V návaznosti na více než 130letou tradici inovací dnes společnost ABB stojí v čele digitalizace průmyslu, podporována čtyřmi obchodními jednotkami s vedoucím postavením na trhu a výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a Automatizace) a společnou digitální platformou ABB Ability™. Stávající obchodní jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com.

Zdroj zprávy: ABB.