Aero posiluje výrobu i další vývoj cvičného letounu L-39NG. Na veletrhu IDEB ukáže jeho model

aero l39 ng

Český výrobce letadel Aero se představí na letošním mezinárodním veletrhu IDEB Defence&Security 2023, který se uskuteční od 3. do 5. října na výstavišti Incheba Expo v Bratislavě. Aero se na letošním bratislavském veletrhu, zaměřeném zejména na bezpečnostní a ochranné složky, bude prezentovat na samostatném stánku, jehož dominantou bude velký model cvičného letounu Aero L-39NG.

Aero L-39NG

Český výrobce do konce roku 2023 předá prvnímu zákazníkovi do užívání první hotové letouny z celkových 12 kusů. Navíc letos ve Vodochodech zahájili výrobu čtyř letounů L-39NG ve cvičné verzi pro LOM Praha, které budou primárně sloužit pro výcvik pilotů Armády České republiky. Přechod z L-39 Albatros na L-39NG představuje výraznou modernizaci a vylepšení výcvikových schopností pilotů, a to jak při přípravě na platformu F-35 v případě České republiky, tak na F-16, kterou pořizuje slovenská armáda.

aero ng l39 3 velitelé vzdušných sil

 

„Těmito letošními důležitými kroky program letounu L-39NG vstoupil do významné etapy, předání prvních sériově vyrobených kusů zákazníkovi je vždy přelomový okamžik, důležitý nejen pro nás, ale i další zákazníky, se kterými vedeme jednání o pořízení našeho letounu,“ říká Viktor Sotona, prezident a CEO Aero, a dodává: „V průběhu letních měsíců jsme kapacitně posílili naše výrobní linky na L-39NG a otevřeli jsme též nové vývojové centrum v Brně, abychom mohli schopnosti letounu dlouhodobě rozšiřovat a posilovat.“

Nedávno se přímo v Aero seznámili s letounem L-39NG, s technologiemi pro výcvik pilotů i s klíčovými parametry ozbrojené verze představitelé Vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky. Případná strategická mezivládní spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem by zahrnovala mimo provozu L-39NG a výcviku pilotů, také získání významného průmyslového podílu ze strany Slovenské republiky. Již dříve Aero podepsalo dohodu o strategické spolupráci s firmou Letecké opravovne Trenčín, která se týká servisu letadel a dalších provozních a logistických oblastí.

Aero Vodochody AEROSPACE

Platforma L-39NG kombinující moderní avionické systémy, účinný proudový motor a vynikající letové vlastnosti v současné době umožňuje západní i východní konfiguraci a splňuje podmínky komplexního a nákladově efektivního výcviku budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace, jako jsou například letouny F-16 a F-35. Kromě tréninku pilotů je L-39NG vhodná také pro lehké bojové a průzkumné mise.

aero L-39NG

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizaci civilních a vojenských letadel a je největším výrobcem letadel v České republice a jedním z nejstarších výrobců letadel na světě. V oblasti zakázkových letounů je Aero stálým partnerem řady vojenských vzdušných sil a má silné postavení na trhu vojenských cvičných a lehkých bojových letounů. S 11 000 letouny vyrobenými za 100 let své existence, stovkami letounů L-39 Albatros, které jsou stále v provozu u desítek vojenských provozovatelů, a řadou předváděcích týmů a zejména novým letounem L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu cvičných proudových letounů. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s významnými leteckými výrobci na celé řadě projektů a je partnerem v několika programech sdílení rizik, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž letadlových celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.