Aero úspěšně provedlo zkoušky základních zbraní L-39NG

aero zkouška zbraní l-39NG

Během jedné z řady zkoušek, kterými nový proudový letoun L-39NG z dílny Aero úspěšně prošel, inženýři a piloti testovali použití zbraní. Při ověřování vlivu na motor, nouzového odhozu břemen a přesnosti vystřelili 230 raket a shodili téměř 70 bomb.

Aero úspěšně provedlo zkoušky základních zbraní L-39NG. Jedná se o jeden z řady testů, kterými nový letoun z dílny Aero procházel. Letoun umožnuje nosit jak východní, tak západní zbraňové systémy a tomu odpovídající avionický systém. Etapa zkoušek východní výzbroje L-39NG se uskutečnila na území Maďarska, letouny operovaly z letecké základny Pápa a využívaly střelecké prostory u města Veszprem.

aero zkouška zbraní l-39NG

 

„Výsledky zkoušek byly úspěšně. Jednalo se o soubor zkoušek základních zbraní, které může L-39NG využívat. Uvažujeme však s dalším sortimentem zbraní dle konkrétních požadavků zákazníků. Letoun umožňuje nosit východní i západní výzbroj a stejně tak může disponovat západní i východní avionikou,“ uvádí Petr Jinda, Executive Vice President & Chief Development Officer, Aero.

Zbraňové zkoušky, které byly rozděleny do tří etap, začaly 13. února první částí, která zjišťovala vliv střelby raket na práci motoru, následovaly nouzové odhozy břemen a třetí fází bylo bombardování a střelba raket na přesnost. Všechny zbraňové zkoušky splnily očekávání.

aero zkouška zbraní l-39NG

Konkrétně konstruktéři a piloti otestovali střelbu raket S-5 z raketových bloků UB-16 a jejich vliv na chod motoru. Provedli zkoušky nouzových odhozů bomb, podvěsných palivových nádrží a raketových bloků. Celkem během zkoušek piloti vystřelili 230 raket typu S-5 a odhodili 42 bomb typu P-50-75 a 24 bomb typu OFAB-100-120.

Letoun disponuje systémem měřicí techniky, který zaznamenává asi 300 letových parametrů. K vyhodnocování úspěšnosti zkoušek se používají i videozáznamy. V letounu je umístěn digitální videorekordér a snímá se i záznam z průhledového displeje (HUD) pilota. K natáčení Aero používá doprovodné letadlo, z něhož kameraman natáčí průběh testů ze zadní kabiny. V samotném letounu L-39NG je pak umístěno dalších 5 kamer, které zaznamenávají testy z různých úhlů. Pro zjišťování přesného dopadu zbraní v cílové ploše byly použity 2 drony s kamerami. Veškeré záznamy a měření se přesně časově synchronizují pro účely vyhodnocení výsledků jednotlivých zkoušek, stanovení výsledné přesnosti střeleb a trajektorie odhozených břemen.

aero zkouška zbraní l-39NG

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.