AKSA Energy ve spolupráci s Doosan Škoda Power dobuduje do roku 2025 v kazašské Kyzylordě paroplynovou elektrárnu

Parní turbína Doosan DST-S10

Přední turecká energetická společnost AKSA Energy uzavřela strategické partnerství se společností Doosan Škoda Power s cílem urychlit dokončení elektrárny Kyzylorda na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny na zemní plyn do roku 2025. Spolupráce významně přispěje k prosazování udržitelných energetických řešení a uspokojení rostoucí poptávky po elektřině a teple v kazašském městě Kyzylorda. Parní turbína DST-S10 o výkonu 95 MW vybavená špičkovou technologií a příslušenstvím představuje významnou investici do pokroku ve výrobě čisté energie. Po dokončení se bude kombinovaná teplárna a elektrárna na zemní plyn v Kyzylordě pyšnit celkovým instalovaným výkonem 240 MW, čímž efektivně pokryje jak energetickou, tak tepelnou poptávku města. Transformační projekt představuje pro Kazachstán důležitý krok v přechodu od uhelných elektráren na zemní plyn. Čistší a účinnější zdroj energie je v souladu s národními cíli udržitelnosti a ochrany životního prostředí, jako je dosažení čistých nulových emisí uhlíku do roku 2060.

AKSA Energy Doosan

„Jsme první přímý zahraniční investor v energetickém sektoru Kazachstánu, a proto vnímáme zabezpečení dodávek energie jako prioritu. Energetické účinnosti dosáhneme díky optimalizaci zdrojů a nejmodernějším technologiím, které v zařízení na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny o výkonu 240 MW použijeme,“ řekl Algan Saraçoğlu, projektový manažer AKSA Energy a dodal: „strategická spolupráce s Doosan Škoda Power nám pomůže splnit požadavky regionu na elektřinu a teplo rychle a udržitelně.“

Energetickému systému v Kazachstánu historicky dominovaly uhelné elektrárny, ale přechod na zemní plyn jako čistší a účinnější zdroj energie znamená zásadní posun směrem k udržitelnější energetice. Zásadní roli v této transformaci má sehrát elektrárna na zemní plyn Kyzylorda, která regionu nabídne spolehlivé a ekologické řešení.

Doosan Škoda Power

ilustrační obrázek – turbína od Doosan Škoda Power

„Po úspěšné instalaci dvou 135 MW turbín v Bolu Göynük je nám ctí znovu spolupracovat s AKSA Energy,“ uvedl Jindřich Závodný, projektový manažer z Doosan Škoda Power a dodal: „třetí projekt v Kazachstánu je důkazem našeho rostoucího podílu na zdejším trhu. Projekt Kyzylorda naváže na projekt Karabatan 2x 56 MW a projekt Turkistán 2 x 175 MW. Naše obchodní oddělení odvádí skvělou práci a my jsme rádi, že můžeme pomáhat zákazníkům v dosažení jejich cílů.“

Dodávka parní turbíny a příslušenství je podle harmonogramu projektu plánována na třetí čtvrtletí letošního roku, což ještě více podtrhuje význam projektu pro uspokojení energetických potřeb regionu.

Spolupráce mezi AKSA Energy a Doosan Škoda Power je příkladem sdílené vize prosazovat udržitelná energetická řešení a ukazuje odhodlání společností k inovacím a péči o životní prostředí.

O DOOSAN ŠKODA POWER
Doosan Škoda Power je součástí silné skupiny společností sjednocených pod Doosan Group, která svým zákazníkům po celém světě dodává špičkové technologie a služby vysoké kvality a hodnoty.

Doosan Škoda Power je předním světovým výrobcem a dodavatelem zařízení pro elektrárny, zejména pak soustrojí parní turbína – generátor ve výkonovém rozsahu 3 až 1 200 MW. Firma má bohaté zkušenosti a reference v aplikacích pro paroplynové a fosilní elektrárny, CHP, jaderné elektrárny a solární elektrárny (CSP), spalovny biomasy, atd. V oblasti servisu společnost nabízí generální opravy s výměnou opotřebených komponent, dlouhodobý pozáruční servis nebo retrofit či modernizaci parní turbíny vlastní i cizí výroby. Každoroční investice do výzkumu a vývoje zajišťují nabídku vysoce kvalitních produktů, které splňují specifické požadavky zákazníků.
www.doosanskodapower.com

Zdroj zprávy: Doosan Škoda Power
DOOSAN Logo