Bottling Printing na MSV 2010

Jednou z nejzajímavějších “nestrojařských” expozic, které jsou k vidění na brněnském výstavišti, je nepochybně prezentace společnosti Bottling Printing, s. r. o., nacházející se v pavilonu A2.
Firma se zabývá profesionálním značením produktů a jejih obalů. Zaujmou zde především produkty LINX 7300, laserová potiskovací zařízení MACSA a průmyslové tiskárny SWEDOT.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
LINX 7300 je nejnovější a nejmodernější ink jet tiskárnou s IP55. Přitom je zde možnost rozšíření na IP65. Využít ji lze k tisku znaků, log a symbolů v rozsahu až pěti řádků. Je vybavena velkým barevným displejem, umožňuje snadné a rychlé nastavení zpráv a k ovládání jsou třeba pouze uživatelské znalosti práci na PC, pohodlně ji tedy může používat obsluha se základními znalostmi ovládání PC.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Dokáže také tisknout různými typy inkoustů, které jsou využívány pro speciální značení, jako například inkoustem, který je po vytištění čitelný pouze pod UV lampou nebo inkousty, kterými se značí sterilované potraviny a které při sterilizaci mění barvu. Maximální rychlost tisku je až 8,41 m/s a velikost znaku je nastavitelná od 1,1 mm do 13,8 mm. Dalšími typy tohoto modelu jsou LINX 7300 Solver a LINX 7300 Spectrum. Solver přitom umí snížit spotřebu solventu až o 40 % (nižší odpad a nižší provozní náklady) a Spectrum je vybavena speciálním systémem, který promíchává pigmentové inkousty.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Při práci s tiskárnami LINX mohou být použity různé typy snímačů, komunikačních SW, propojení s PC, váhami apod., což zajistí vyšší využití a synchronizaci s výrobní linkou.

Laserová potiskovací zařízení MACSA jsou v nabídce rozdělena do dvou typů – na diodový a vláknový laser. Laserové značení obecně přitom nabízí vysokou produktivitu a flexibilitu, je rychlé, přesné a jedná se o bezkontaktní proces.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Vyšší pořizovací náklady jsou vyváženy jednou velkou výhodou a tou je žádný spotřební materiál, jakým mohou být například chemikálie u jiných technologií.

Zařízení splňují veškeré moderní požadavky pro potisk, jsou univerzální a jejich provoz je bezúdržbový. Laser je vhodný především pro tisk do kovů, keramiky, plastů anebo textilu. Při výběru laseru je nutné dbát na výkon, čím odolnější materiály je třeba popisovat, tím výkonnější laser je nutné použít. Vyšší výkon ale samozřejmě znamená vyšší cenu, větší rozměry samotného zařízení a potřebné chlazení.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Ukázky různých povrchů, kde lze využít laserové značení firmy Bottling Printing…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Průmyslová potiskovací zařízení SWEDOT jsou produktem švédské společnosti Matthews Swedot, která je na trhu již 150 let. Bottling Printng je jejím výhradním distributorem. Společnost dodává na trh DOD systémy, které jsou jednoduché a je možné je integrovat do jakéhokoli výrobního provozu. Tento systém umožňuje tisknout velice malé i velmi velké znaky stejnou potiskovací hlavou. K vidění zde na MSV je kupříkladu tiskárna I-Mark SX 7/16. Je navržena tak, že vydrží ve velmi náročných podmínkách. K této tiskárně patří i držák, který snadno změní polohu tiskárny z horizontální (pro tisk z boku) na vertikální. Výhodné je i jednoduché ovládání pomocí funkčních kláves, které jsou navrženy tak, aby uživateli zjednodušily práci se zprávami, ušetřily čas a minimalizovaly chyby. Velikost znaků je u obou modelů od 10 mm, u modelu SX-7 do 13 mm a u SX -16 až do 32 mm. K této tiskárně obsluha nepotřebuje externí čerpadlo ani tlakový vzduch.

Společnost Bottling Printing nabízí široké spektrum inkoustů pro různé druhy tisku – celkem 35 druhů. Vhodný inkoust se vybírá na základě teploty, použitého materiálu a dalších podmínek tisku. Společnost poskytuje také velmi kvalitní servis svým klientům – od prodeje, přes proškolení k použití tiskových zařízení až po servis poškozených tiskáren a dokonce i finanční služby. Pokud tedy klient například nemá poruce prostředky na financování produktu ihned, spolupracující leasingová společnost mu může poskytnout úvěr, popřípadě zaplatí pouze za hotový tisk nebo se situace vyřeší jinou, pro obě strany výhodnou, domluvou. Za zmínku stojí i to, že společnost má pobočky také na Slovensku a v Rumunsku.