Brněnský dopravní podnik uplatnil opci, Škoda Group dodá dalších 15 tramvají

škoda tram t45 Brno

Vozový park brněnských tramvají čeká další výrazný krok v rámci modernizace. Zastaralé typy KT8 z přelomu 80. a 90. let nahradí 15 tramvají ForCity Smart 45T. Ty nakoupí Dopravní podnik města Brna od výrobce Škoda Group částečným využitím opce na základě stávající smlouvy. Cena jedné tramvaje je 75 milionů Kč a hodnota celé objednávky 1,125 miliardy korun. Prvních pět tramvají z patnácti dorazí do Brna příští rok, zbylé potom v roce 2025. V rámci opce může DPMB objednat ještě dalších dvacet tramvají stejného typu.

škoda tram t45 Brno

 

„Jsme rádi, že se naše šaliny v brněnském provozu osvědčily a Dopravní podnik města Brna se rozhodl využít opce a nakoupit další moderní vozidla. Cestující se mohou těšit na zvýšení kvality cestování i bezpečnosti. Stále více měst volí právě kolejová vozidla jako páteř sítě MHD díky vyšší přepravní kapacitě, rychlosti dopravy i efektivity“ říká Tomáš Ignačák, President Region CZ/SK and Central East Škoda Group.

škoda tram t45 Brno

 

„Tramvaje ForCity Smart 45T jsou vítanou posilou našeho vozového parku. Splňují všechny naše nároky na moderní vozy 21. století a jsou spokojeni i naši cestující. První pětice tramvají v Brně nejvíce obsluhuje linku číslo 8 z Líšně k Univerzitnímu Kampusu. Obě tyto zastávky jsou ukončeny úvratí, takže denně využíváme obousměrnost těchto vozidel. Pro linku budou sloužit této linky i další objednané tramvaje,“ vysvětluje Miloš Havránek, ředitel Dopravního podniku města Brna.

škoda tram t45 Brno

Moderní vozidla pro moderní města
Tramvaj ForCity Smart 45T je obousměrné plně nízkopodlažní tříčlánkové vozidlo s otočnými podvozky. Spolehlivé jízdní vlastnosti i při nepříznivém počasí zajišťuje plnou adhezi vozidel. Tato 31metrová tramvaj pohodlně pojme až 233 cestujících, z toho 64 sedících. Maximální provozní rychlost je 70 km/h. Samozřejmostí je klimatizace a dva velké multifunkční prostory pro invalidní vozíky, dětské kočárky nebo jízdní kola. Nová tramvaj nabízí i přehledný informační systém s obrazovkami a moderními panely. K zajištění bezpečnosti je vozidlo opatřeno kamerovým systémem.

škoda tram t45 Brno

Nová tramvaj má prostorný klimatizovaný interiér vybavený širokoúhlými nerezovými, informačními LCD monitory a USB nabíječkami. Ve výbavě nechybí ani Řídící a informační systém RIS2 nebo třeba validátory systému EOC2. Pro přepravu více vozičkářů má tramvaj celkem čtyři výklopné plošiny. Vůz je také vybaven vnějším i vnitřním kamerovým systémem a částečně ztmavenými bočními okny.

škoda tram t45 Brno

Kabina řidiče je nově koncipována. Vedle přehledného pultu, kdy je kladen důraz na jednoduchost a dobrý výhled, je ovládání částečně implementováno přímo do sedadla řidiče. Čelní skla jsou vybavena vyhříváním, přední čelo navíc designovým denním svícením. Elektrická výzbroj umožňuje rekuperaci, tzn. navracení elektřiny při brždění zpět do sítě, což snižuje celkovou spotřebu vozidla a tím i náklady na provoz.

škoda tram t45 Brno

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION as
Škoda Transportation