Červencové kontroly MF prokázaly vysoké marže u pohonných hmot

palivo benzín

Ministerstvo financí vyhodnotilo aktuální data z kontrol cen a marží pohonných hmot, která ukázala, že ačkoliv prodejní ceny trvale klesají, marže naopak v červenci významně stouply. Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u Dieselu 5,4 Kč za litr a u Naturalu 95 dokonce 5,6 Kč za litr. MF proto připravilo cenovou regulaci, o jejímž zavedení rozhodne v dalších týdnech dle cenového vývoje na trhu.

Z důvodu významně zvýšených červencových marží připravilo Ministerstvo financí cenovou regulaci, která stropuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Připravená regulace se tedy týká obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, neboť červencová data MF potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. V současnosti MF zaslalo návrh cenové regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly na případnou regulaci technicky připravit.

Ministerstvo financí také zítra podá podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z důvodu podezření na kartelovou dohodu mezi některým sítěmi čerpacích stanic. Kontroly MF totiž v poslední době prokázaly velmi podobné nebo dokonce zcela totožné ceny paliv, jejichž výše nereflektovala významný pokles cen ropy a paliv na světovém a evropském trhu.

„Z výsledků našich kontrol ani z připravených opatření nemám radost, ale pro takto extrémní navýšení červencových marží u benzínu i nafty skutečně nemám pochopení. Rozumím argumentu kompenzování nízkých červnových marží, které byly pod průměrem loňského roku, ale rozhodně ne tímto způsobem. Považuji to za zneužití prázdninové sezóny, kdy řidiči na dálnicích jednoduše neměli jiné řešení, než drahé palivo tankovat. Na některých místech přitom byly benzín i nafta v červenci nejen nepřiměřené drahé, ale také se v mnoha případech prodávaly za stejné ceny, což rozhodně necháme prověřit,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

palivo

 

„Naše kontroly cen paliv a marží prodejců chápu jako transparentní krok, kterým mohou prodejci prokázat veřejnosti, že nezneužívají války na Ukrajině a paniky na světových trzích na úkor řidičů. Chápu to také jako gentlemanskou dohodu, která čtyři měsíce fungovala, a prodejci naše slovní intervence respektovali a přizpůsobovali tomu svou cenovou politiku. Nyní je ale ropa i z důvodu globálního ochlazení ekonomiky levnější než na začátku války, ale ceny pohonných hmot na to u nás dostatečně nereagují. Jsou stále vysoké a hlavně velcí prodejci zlevňují jen velmi neochotně. Ceny paliv se přitom promítají do celé ekonomiky a spolu s energiemi výrazně zvyšují inflaci,“ dodává Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí spustilo kontroly cen a marží pohonných hmot na celém trhu veřejných čerpacích stanic v polovině března a cenový monitoring následně v červnu rozšířilo také o marže distributorů pohonných hmot. Právě ti jsou totiž plátci spotřební daně, která u motorové nafty a benzínu klesla z rozhodnutí vlády od 1. června do 30. září 2022 o 1,5 Kč na litr. Cílem rozšířené cenové kontroly MF prodloužené nejméně do konce září je zajistit, aby snížená daň nezůstala v maržích prodejců a promítla se do cen na čerpacích stanicích pro řidiče. Dosavadní výsledky kontrol prokázaly funkčnost kontrol a slovní intervence MF, kdy se nízké marže v květnu a červnu pohybovaly pod úrovní loňského roku.

Dokumenty ke stažení:
Vyhodnocení sběru dat PHM – data k 16. 8. 2022

Zdroj zprávy: Ministerstvo financí ČR
ministerstvo financí