Čeští podnikatelé rozvinuli spolupráci v Subsaharské Africe

sp ČR Afrika

Čtyři navštívené země během osmi dní, desítky úspěšných obchodních jednání s představiteli místních firem, čtyři uzavřená strategická partnerství a nespočet získaných byznysových kontaktů. Takový je výsledek podnikatelské mise do Afriky, kam čeští exportéři pod vedením prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje doprovodili v minulém týdnu předsedu vlády Petra Fialu.

Nabitou pracovní cestu po africkém kontinentu zahájili zástupci českých firem spolu s premiérem Petrem Fialou v sobotu 4. 11. v Etiopii. Na byznys fórum, které hostilo hlavní město Addis Abeba, přišlo na 50 místních podnikatelů a zástupců soukromého i veřejného sektoru. Svaz průmyslu během něj navíc uzavřel strategickou spolupráci s Addis Ababa Chamber of Commerce and Sectoral Associations. Díky tomu budou moct navázat obchodní vztahy v Etiopii i další firmy z Česka, tedy i ty, které se aktuální mise s premiérem neúčastnily.

sp ČR Afrika

„Pro české firmy je Etiopie určitě zajímavým trhem, protože tu máme velice dobré jméno. Například Linet do místních nemocnic již dodal přes 6000 posteli, s kterými jsou zde velmi spokojeni. Velkou stopu a velký respekt tu mají čeští geografové a hydrologové, kteří zde pomáhají hledat vodu. V této souvislosti jsme jednomu z účastníků mise, Modelárně LIAZ, pomohli podpořit jejich dvouletou snahu dodávat do Etiopie speciální drony pro hledání vody. Věříme, že v brzké době se firmě tento kontrakt podaří dotáhnout do konce,“ říká k úspěšným jednáním v Etiopii Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

sp ČR Afrika
Z Etiopie se pak zástupci českých firem spolu s premiérem přesunuli do Keni, kde čeští exportéři jednali o možné obchodní spolupráci a konkrétních podnikatelských příležitostech na pondělním byznys fóru s více než 110 zástupci místních firem. I v Nairobi navázal Svaz průmyslu strategickou spolupráci s místní partnerskou organizací Kenya National Chamber of Commerce and Industry (KNCCI), která otevře místní trh i dalším českým podnikatelům.

sp ČR Afrika

Změny v plánované cestě kvůli zrušenému programu v Nigérii ihned využila podnikatelská delegace k prodloužení pobytu v Keni a rozšíření podnikatelského programu v Nairobi.

„Keňu totiž vidíme jako zemi, která má pro české firmy obrovské příležitosti. Čeští podnikatelé se navíc zúčastnili jednání na místním ministerstvu obrany a také dalších úspěšných individuálních schůzek, které by se jinak vůbec neuskutečnily. Druhý den byznysových mítinků v Nairobi jasně ukázal, že Keňa je zemí s jedním z největších obchodních potenciálů na této cestě,“ prohlásil Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

sp ČR Afrika
V úterý se česká podnikatelská delegace zúčastnila oborově zaměřeného setkání s byznysovou aliancí KEPSA (Kenya Private Sector Alliance). Ta zastřešuje keňský privátní sektor – a to jak oborové asociace, tak individuální firmy. Ředitel KEPSA James N. Mwangi a na tři desítky zástupců této aliance jednali s českými firmami o možnostech spolupráce mj. v oblastech bezpečnosti, zemědělství, logistiky, energetiky a technologií.

sp ČR Afrika

Ve středu se delegace přesunula do Akkry, hlavního města Ghany, která patří mezi 5 nejdůležitějších obchodních partnerů Česka v subsaharské Africe. Pro české firmy nabízí příležitosti v oblasti zemědělství, infrastruktury, zdravotnictví nebo bezpečnosti. Oficiální program začal ve středu v podvečer symbolickou oslavou Dne české státnosti, na které měli čeští podnikatelé možnost setkat se s řadou zástupců státní správy i soukromé sféry.

„V Ghaně již funguje celá řada úspěšných českých byznysových projektů. Bylo vidět, že takřka všichni čeští podnikatelé, kteří zde působí, chtěli využít návštěvy premiéra k posílení svých dosavadních aktivit. Viděli jsme zde ale i několik nových jednání, která by českým firmám měla přinést další zajímavé příležitosti,“ doplnil Jan Rafaj.

sp ČR Afrika
Že je o české firmy v zemi zájem, potvrdilo i čtvrteční Česko-ghanské byznys fórum v Akkře. Na jednání s českými exportéry dorazilo přes 50 ghanských podnikatelů a zástupců firem, kteří s dalšími více než 20 hosty z ghanských ministerstev a státních organizací zcela naplnili konferenční sál. Během tohoto fóra Svaz průmyslu také uzavřel strategické partnerství s Association of Ghana Industries (AGI), které umožní proniknout na tamní trh dalším českým podnikům.

sp ČR Afrika

Po přijetí politické a podnikatelské delegace v prezidentském paláci, kde si exportéři také vyměnili zkušenosti ohledně obchodních aktivit v Ghaně s přítomnými velvyslanci ostatních evropských zemí či zástupci místních ministerstev, se delegace přesunula do Abidžanu. Největší město Pobřeží slonoviny hostilo závěrečný páteční program. Ten přinesl velké finále. Ukázalo se totiž, že Pobřeží slonoviny nemá jen výborné fotbalisty a zásoby kakaa nebo nerostného bohatství, ale i velký zájem o české firmy a jejich produkty a služby. Na byznys fórum s českými exportéry dorazilo přes 120 místních podnikatelů a zástupců firem. I během tohoto fóra SP ČR uzavřel strategické partnerství s Chambre de Commerce et d’Industrie de Côte d’Ivoire, díky němuž bude moct na tamní trh proniknout více českých podniků.

sp ČR Afrika

Nabitý týdenní program byl pro podnikatelskou delegaci vytvořen ve spolupráci s českými velvyslanectvími v Etiopii, Keni a Ghaně, za podpory místních organizací a partnerů SP ČR a díky zapojení a podpoře Úřadu vlády ČR, Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Všem tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu