ČNB prozatím zachovala stabilitu úrokových sazeb

čnb logo

Česká národní banka nechala na dnešním zasedání základní úrokové sazby beze změny (již podesáté). Základní dvou týdenní repo sazba tedy zůstala na úrovni 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

peníze

 

„Rozhodnutí o stabilitě sazeb bylo očekávané vzhledem k nedávnému vyjádření guvernéra a jiných členů bankovní rady. Možnému poklesu sazeb zatím nenahrává nízký úrokový diferenciál mezi českou korunou a eurem. Evropská centrální banka drží základní úrokové sazby na 4,25 %. Někteří členové bankovní rady se obávají také napjatého trhu práce a možného posílení poptávkových či mzdových tlaků, nicméně není úplně vyloučen pokles sazeb na konci letošního roku v případě příznivého vývoje inflace, byť spíše očekáváme změnu sazeb až v příštím roce,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.

Možnému snížení sazeb na přelomu roku nasvědčuje vývoj spotřebitelské inflace. Její meziroční nárůst v letních měsících zpomalil na jednociferná čísla.

Misan s.r.o.

Reklama

„Pokles inflačních tlaků je zřejmý např. z vývoje Indexu cen průmyslových výrobců, ale také ze stabilizace prodejních cen dle Indexu nákupních manažerů. Na utlumení spotřebitelské inflace má významný vliv bohužel také slabá poptávka, jež je patrná z výhledu zakázek firem nebo z vývoje maloobchodních tržeb. Průměrná míra inflace ale i tak v letošním roce zůstane mírně nad 10 % a stejně tak inflační očekávání firem z šetření SP ČR a ČNB zůstávají i pro další rok na vyšší úrovni, než jsou cíle ČNB,“ dodává Milan Klempíř, analytik SP ČR.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu