EGAP podpořil český export za 69 miliard. Jedná se o druhý nejlepší výsledek v historii pojišťovny
Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce pojistila či zaručila vývoz zboží a investic českých firem v objemu 68,9 miliardy korun. To je druhý nejlepší výsledek od vzniku EGAP v roce 1992. V roce 2022 EGAP podpořil export za 41,2 miliardy. Rekordně vysoký zájem exportérů o pojištění je způsoben chutí firem investovat a vysokou mírou rizika ve světě.
„Pandemie, válka na Ukrajině, rozpad dodavatelských řetězců. Dnešní svět, na kterém české firmy bojují s konkurencí, je zcela jiný než před pár lety. Mnohá rizika rostou a další přicházejí. Dobrou zprávou přitom je, že řada českých firem úspěšně uzavírá nové obchody a investuje třeba do rozšíření výrobních kapacit. Právě to stojí za celkově vysokými čísly naší pojišťovny,“ vysvětluje předseda představenstva David Havlíček.
Takovým exportérem je například výrobce hydraulických hadic Semperit Group. V průmyslové zóně poblíž Ostravy staví novou výrobní halu přibližně za 2,5 miliardy korun. Jedná se přitom o vůbec první transakci realizovanou EGAPem pro takzvaně vývozně orientovaný podnik. Změna v zákoně totiž umožňuje pojišťovat úvěry na investice v Česku pro firmy, jejichž tržby jsou tvořeny minimálně ze čtvrtiny vývozem.
Pozornost v loňském roce získala také SIGMA Group s dodávkou technologií pro rozsáhlý zavlažovací systém pouštních oblastí v Egyptě. Zakázka pojištěná EGAPem je v hodnotě zhruba 830 milionů korun.
„České firmy dokáží uspět v konkurenci světových špiček v oborou jako třeba v případě Sigma Group, která v Egyptě úspěšně působí desítky let. Mnohdy je ovšem k úspěchu v zahraničí potřeba i vyjádřená politická podpora, typicky v podobě podnikatelských misí s premiérem či jednotlivými ministry. Právě regiony subsaharské Afriky či střední a východní Asie, které byly loni v tomto akcentovány, jsou mezi exportéry tradičně poptávané. Země jako například Vietnam, Uzbekistán či Pobřeží Slonoviny také loni figurovaly v našich knihách,“ dodává Havlíček.
Potřebu vzdálených trhů pro český export vyzdvihuje Svaz průmyslu a dopravy.
„Aby české firmy mohly nadále úspěšně exportovat, měly by se zaměřit i na jiné trhy, zejména mimo Evropskou unii. Svaz průmyslu a dopravy se chce zasadit o to, aby do budoucna vývoz mimo Evropskou unii rostl rychlejším tempem než export do EU. Evropa sice bude vždy naším dominantním obchodním partnerem, ale růst exportu do jiných oblastí může české ekonomice přinést významné vedlejší efekty. Mnoho projektů, které EGAP podporuje, je právě do zemí mimo EU. Jsme rádi, že nejen podle těchto statistik jsou české firmy nadále schopny dodávat kvalitní zboží za přijatelné ceny a úspěšně tak dobývat zahraniční trhy,“ říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
EGAP Plus: Firmy načerpaly od bank 6 miliard
Na rekordních výsledcích pojišťovny EGAP se kromě pojišťovacích produktů podílí také záruční program EGAP Plus realizovaný právě v loňském roce. Byl určený českým exportujícím firmám, které pocítily důsledky války na Ukrajině, včetně vysokých cen energií. Více než 6 miliard korun, tedy rozpočet celého programu, načerpali exportéři od bank se zárukami EGAP Plus během prvních devíti měsíců roku. Třeba Aircraft Industries, tradiční kunovický výrobce legendárního letounu L 410, se zárukou od EGAP načerpal úvěr v objemu zhruba 280 milionů korun. Mezi menší klienty sem patří třeba zábřežský výrobce jízdních kol Master Bike s 25 milionovým úvěrem.
Na pomoc exportérům, kteří směřují své zakázky na Ukrajinu, kryje od léta EGAP pojištění z Fondu Ukrajina. Do Fondu vložil stát 239 milionů korun a dalších 100 milionů EGAP. Prostředky jsou určeny ke krytí krátkodobých případů s maximální délkou splatnosti jeden rok. Program přitom počítá s opětovným uvolňováním své kapacity v návaznosti na postupné splácení úvěrů realizovaných obchodních případů. Aktuálně pojišťovna vypořádává tři desítky žádostí v celkovém objemu přes 300 milionů korun.
Za celou dobu své existence EGAP pojistil vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.
Zdroj zprávy: EGAP