EGAPu se podařilo vymoct přes miliardu korun, nejvíc z Ruska

egap

Objem letos vymožených pohledávek pojištěných exportní pojišťovnou EGAP překonal hranici jedné miliardy korun. Z obchodních případů, které v minulosti skončily pojistnou událostí, pojišťovna ve spolupráci s pojištěnými získala od začátku roku 1,18 miliardy korun. Z pohledu konkrétních zahraničních trhů nejvíc peněz přichází z Ruska, konkrétně 422 milionů korun. Následuje Bělorusko se 162 miliony a dále Turecko s 144 miliony korun.

peníze

„Více než miliarda celosvětově vymožených pohledávek je skvělý výsledek. Našim vymahačům se dařilo ve všech částech světa, v Brazílii, Gabunu či Vietnamu. Nejúspěšnější jsou ale v Rusku, kde paradoxně uvalené sankce limitují možnosti a výše splátek. Přesto se nám ve spolupráci s bankami a pojištěnými daří v mnoha případech udržovat plnění dohod o splátkách,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Tam, kde se podařilo dosáhnout dohody s dlužníkem, má EGAP výnos z pravidelných splátek pohledávek, v jiných případech byly pohledávky prodány a výnos realizován jednorázově. Uvedená obchodní řešení nesplácených pohledávek EGAP dlouhodobě preferuje před insolvenčními řízeními, ze kterých pojišťovně plyne pouze menší část výnosů.

Takzvané workout oddělní pojišťovny, které se zabývá vymáháním, překonalo miliardu již druhý rok po sobě. A dosažená hodnota převyšuje zhruba o třetinu průměr uplynulých 5 let. Loňský rok byl přitom vůbec nejúspěšnější v historii pojišťovny, kdy objem vymožených pohledávek dosáhl rekordní 1,92 miliardy korun.

Exportéři se pojišťují nejvíc za 10 let
Ještě výraznější hodnoty pojišťovna zaznamenává v oblasti obchodní. Během prvních deseti měsíců letošního roku pomohl EGAP českým exportérům realizovat vývozní a investiční zakázky za 47,3 miliard korun. Dosaženým objemem poskytnutého pojištění a zárukami tak exportní pojišťovna překonala v meziročním srovnání čísla z uplynulých devíti let. Za vysokým zájmem českých vývozců o pojištění je rostoucí míra rizika ve světě a chuť českých firem investovat.

Do rozšíření kapacit investuje letos s pojištěním EGAP například výrobce hydraulických hadic Semperit Group. V průmyslové zóně poblíž Ostravy tak nyní vyrůstá nová výrobní hala přibližně za 2,5 miliardy korun. Jedná se přitom o vůbec první transakci realizovanou EGAPem pro takzvaně vývozně orientovaný podnik. Změna v zákoně totiž EGAPu nově umožňuje pojišťovat úvěry na investice v Česku pro firmy, jejichž tržby jsou tvořeny minimálně ze čtvrtiny vývozem. V zahraničí je úspěšná například SIGMA Group. Do Egypta dodává technologie pro čerpací stanice zavlažovacího zařízení, které se tak budou podílet na zúrodňování odlehlých pouštních oblastí. Zakázka pojištěná EGAPem je v hodnotě zhruba 830 milionů korun.

Zdroj zprávy: EGAP
egap