Expozice společnosti Prima Power na MSV 2021

Prima Power

České zastoupení Prima Power připravilo pro letošní Mezinárodní strojírenský veletrh ukázku 2 zajímavých strojů a jako bonus i své virtuální studio pro prohlížení strojů, které sice nebyly na letošním MSV představeny, ale firma je dodává na náš trh.

Samotná expozice Prima Power je prostorná a kromě avizované laserové, řezačky a ohraňovacího lisu zde návštěvníci najdou také odsávací zařízení Donaldson Torit DCE, které je připojeno na Laser Genius+ a robota od firmy Fanuc, který zde sice není jako aktivní součást pracoviště, ale dává návštěvníkům jasně najevo, že firma se nespokojí s pouhou nabídkou špičkových strojů, ale umí pomáhat s integrací strojů do náročných automatizovaných celků. Ostatně, i vystavený Laser Genius+ 1530 se prezentuje jako stroj, který je možné začlenit do Průmyslu 4.0.

Laser Genius+ 1530
Laser Genius+ je nejnovějším přírůstkem do rodiny laserů Prima Power 2D. Jedná se o rychlý, robustní stroj, který díky své konstrukci odolává rázům a vibracím. Ty jsou důsledkem vysoké rychlosti stroje, která dosahuje až 180m/minutu. 2D řezací laserový stroj používá výkonný vláknový laser, který pochází rovněž od Prima Power. Podle požadovaného využití může mít výkon od 2 až do 15 kW. Řada Laser Genius+ obsahuje 3 modely – 1530, 2040 a 2060. Na MSV 2021 byl vystaven model 1530, který má pracovní plochu 3150 x 1600 x 150 mm.

K podrobnější prohlídce vláknového laseru Prima Power Laser Genius+ 1530 vám poslouží následující video z MSV 2021. Můžete si prohlédnout detaily provedení a udělat si představu o vysoké kvalitě zpracování i některých “vychytávkách”. Například okna stroje mají speciální ochrannou vrstvu, která chrání obsluhu od poškození zraku, ale i když je pro kontrolní dohled takové opatření naprosto dostačující, má Laser Genius+ ještě jedno vylepšení. Pro detailní a dlouhodobý dohled je uvnitř kabiny kamera, která proces řezání snímá a přenáší na druhou obrazovku operátora. Stroj je tedy vybaven dvěma velkými LCD panely, což umožňuje pohodlnou práci a lepší kontrolu nad činností stroje.

Další video ukazuje pracovní prostor stroje, řezací hlavu s adaptivní optikou pro automatické řízení polohy ohniska a průměru, a rychlý lineární pohon. Jak jsme již uvedli výše, stroj je napojen na aktivní odsávání zplodin. Toto opatření chrání obsluhu stroje i spolupracovníky v hale. Filtrace je velmi důležitou funkcí tohoto nezbytného doplňku, ale není součástí této reportáže.

Na videu si také můžete všimnout, že pracovník obsluhy vstupuje do pracovního prostotu s opačné strany, než stojí kamera. To je důsledkem důrazu firmy Prima Power na přístupnost, ergonomii a konfigurovatelnost stroje. Dveře mohou být na obou stranách současně, ale možná je i volba jedné, a to kterékoli ze stran. Díky tomu je možné stroj umístit podle potřeb a prostorových dispozic a není nutné investovat do stavebních úprav, náročnějšího přeskupování ostatních strojů atd. Reverzibilita Laser Genius+ se týká i směru přísunu materiálu.

Kromě řešení konkrétních dispozic výrobních prostor, umožňuje stavebnicové provedení stroje zprovoznění za pouhé 2 dny po dodání.

Ale to není vše. Stroj je připraven pro Průmysl 4.0, takže obsahuje veškerou potřebnou konektivitu a vlastnosti, které umožní stroji komunikovat s okolím. Vynikající kvalitu řezu a vysoký řezací výkon dosahuje Laser Genius+ díky řadě chytrých senzorů a systému inteligentního řízení pohybů hlavy. Senzory monitorují pohyb hlavy i celý řezací proces a optimalizují je pomocí takzvané “umělé inteligence”. To se týká i výměny trysek. Automatický měnič trysek má 20 pozic, což umožňuje mít vždy k dispozici tu nejvhodnější trysku. Pomoci firemního software Prima Power CAM lze efektivně řídit všechny fáze výroby.

Automatizace ovšem nekončí u samotného stroje. K laserové řezačce Laser Genius+ lze vybrat z firemního katalogu řadu podavačů, robotických manipulátorů, nakladačů a vykladačů, zásobníků a paletových stanic, které jsou plně synchronizovatelné s funkcí stroje. Specialisté z Prima Power jsou připravení svým klientům nabídnout pracoviště s maximálním využitím automatizace a nová laserová řezačka Laser Genius+ může být jeho důležitým centrem.

Prima Power eP-1030
Vysoká spolehlivost a maximální produktivita. Ohraňovací lisy řady eP jsou rychlé, přesné a “nehydraulické”. Jsou totiž založeny na servoelektrickém pohonu, což přináší nejen ekologické výhody, ale také jednodušší údržbu, minimální poruchovost, nulové starosti s olejem a jeho likvidací a tím i rychlejší návratnost investice. Ohraňovací lis eP-1030 je snadněji programovatelný než hydraulická konkurence, snadněji se mění programy a nevyžaduje tak časté kontroly stavu stroje. Také a případné opravy a servisní zásahy jsou nesrovnatelně kratší i levnější. Další výhodou jsou rychlosti servomotorů a z toho plynoucí vyšší produktivita. Ve srovnání s obdobným hydraulickým strojem jde o navýšení produktivity až o 30%.

Tady se můžete podívat na pěknou praktickou ukázku poměrně složitých ohybů. eP-1030 je svou velikostí a délkou lože samozřejmě určen na ohýbání rozměrnějších částí, ale demonstrace ukazuje, že si poradí i s jemnější prací, s vnitřními ohyby a tak podobně…

Díky laserovému bezpečnostnímu systému IRIS System od Lazer Safe je postaráno o okamžité zastavení nástroje, pokud se v pracovním prostoru nečekaně objeví nežádoucí objekt. Díky tomu je zcela eliminována možnost zranění obsluhy nebo poškození stroje. Laserový systém slouží i k měření, čímž se opět zvyšuje přesnost a efektivita práce. 17″ LCD displej umožňuje pohodlné ovládání stroje i programování potřebných úkonů. Systém zadního dorazu lze efektivně využívat po celé délce ohybu. Programovatelný zadní doraz se dvěma pohony je standardem u všech ohraňovacích lisů řady eP. Dostupné jsou dvě varianty zadního dorazu. Pro větší flexibilitu a produktivitu může být standardní BG2 vybaven více CNC řízenými osami: – osy Z1 a Z2 pro boční pohyb dorazů – relativní pohyb X, X1, pro naprogramování jiné hloubky polohy osy X1 vzhledem ke kalibraci např. kuželové části.

Pro eP-1030 rovněž platí možnost dovybavení o další automatizační zařízení. Ke stroji lze přikoupit synchronizovaný manipulátor a vytvořit tak integrovaný robotický ohýbací systém.

Virtuální prohlídka strojů Prima Power
Jsou chytrá řešení, která umožňují věci, které dříve nebyly možné. Na veletrh by bylo neekonomické převážet všechny stroje, takže se nabízí možnost vystavit pouze novinky a ostatní stroje ukázat v takové formě, aby zákazník získal podrobný a jasný přehled. Papírové ani elektronické katalogy již nestačí, takže Prima Power přivezla vlastní “virtuální realitu”. Takové řešení umožňuje mimo jiné i ukázat, jak lze stroj dovybavit řadou automatizačních zařízení a předvést je klientovi v chodu.

Prima Power Prima Power


Články na podobné téma:
Prima Power představí v Brně novinku pro 2D laserové řezání