Fotogalerie nejzajímavějších expozic českých firem na veletrhu IDET 2021

Podívejte se s námi na největší expozice zbrojařských firem, na právě proběhlém veletrhu Mezinárodní obranné a bezpečnostní techniky – IDET 2021. Vybrali jsme několik nejzajímavějších firem a nabízíme vám obsáhlejší  fotogalerie jejich expozic a krátký doprovodný text. Některé z uvedených firem jsou čistě obchodní, jiné mají vlastní výrobu a vývoj. Můžete si udělat představu nejen o tom, jak letošní IDET vypadal, ale také jak se české zbrojařské firmy umí prosadit v nejnáročnější světové konkurenci. Pro klasické strojírenské firmy to může být inspirace pro hledání nových segmentů pro uplatnění svých kapacit nebo zvážení možností kooperačních nabídek a hlubší zájem o zbrojní průmysl. Pro výrobce a dodavatele výrobních technologií a strojů se zde rovněž nabízí náročný, ale lukrativní trh. Například v loňském roce vyvezli české zbrojařské firmy do zahraničí produkty za téměř 17 mld. Kč, a to se jistě neobejde bez investic do výrobních technologií.

Skupina,a.s.
Dynamická společnost s vysokým potenciálem k dalšímu růstu představila na veletrhu IDET širokou paletu svých produktů. Nutno dodat, že to byly jen část obchodního portfolia firmy, která má produkty i mimo zbrojní a bezpečnostní průmysl. Na IDETu “SKUPINA” měla premiéru a vystavovala několik terénních vozidel pro vojenské využití, balistické ochrany, protiletecké prostředky, části osobní výzbroje pro pozemní i výsadkové vojsko, letecký simulátor a mnoho dalších produktů. Klenotem nabídky bylo obrněné vozidlo Zetor Gerlach 4×4 s balistickou a proti-minovou ochranou. Jedná se o vysoce modulární, šestimístný koncept s neobyčejnou průchodností těžkým terénem, což umožňuje robustní podvozek a silný pohon s kroutivým momentem 1300 Nm.

CZECHOSLOVAK GROUP
Asi největší česká expozice, do které navíc spadaly i další “dceřiné expozice”, ale pod svými značkami. Společná expozice holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), společnosti TATRA TRUCKS, TATRA DEFENCE VEHICLE, Excalibur Army, ELDIS Pardubice, Retia a dalších měla opravdu co nabídnout. 2 produkty dokonce získaly ocenění Zlatý IDET, a to obrněné vozidlo TITUS 6×6 KOVS a 3D radar ReGUARD. Holding prezentoval samohybnou houfnici DITA ráže 155 mm plně kompatibilní se standardy NATO, která by měla nahradit starší Danu (ShKH vz. 77), obrněný transportér Patriot II, několik provedení vozů Tatra Force a Tatra Tactic, mostní automobil AM-70 EX, vyprošťovací vozidlo Bison, munici, elektronické systémy a mnoho dalšího…

Česká Zbrojovka
Česká Zbrojovka je součástí holdingu CZ Group. Letos slaví 85 své existence, a toto výročí oslavila akvizicí americké zbrojovky COLT. Na veletrhu IDET již tradičně patří k nejnavštěvovanějším expozicím, protože nabízí návštěvníkům možnost osahat si celý sortiment pistolí a automatických pušek, které firma dodává nejen pro Policii ČR a Armádu ČR, ale i do mnoha světových ozbrojených složek. Pro zájemce tedy byly dostupné různé konfigurace ráží, délek hlavní a další výbavy.

LOM Praha
Výrobní a opravárenská firma, která se specializuje na letectví a má oficiální certifikáty oprávnění i dlouholetou erudici k opravám a úpravám vrtulníků Mi-2, Mi-8/17, Mi-24/35 (Rusko). Tyto služby poskytuje pro mnoho zemí EU, resp. pro jejich armády a záchranářské nebo bezpečnostní složky. Na letošním idetu společnost prezentovala 3 exponáty, a to unikátní řešení zástavby kulometu FN MAG®58M do vrtulníků, řez pístového motoru M-337AK s vrtulí a řez motoru TV3-117.

VVU
Vojenský výzkumný ústav, s. p. (dále jen VVÚ) se sídlem v Brně je státním podnikem založeným Ministerstvem obrany České republiky v roce 2012. Cílem firmy je specializovaný výzkumný program, realizovaný ve spolupráci s dalšími zeměmi NATO. Na IDETu společnost předvedla své klíčové produkty – párová lehká obrněná vozidla S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II, která jsou určena pro tzv. CBRN průzkum (Chemical, biological, radiological and nuclear defence). Jedná se tedy o vozidla se špičkovým vybavením detekčními prostředky pro průzkum a monitorování, a to včetně vlastního robota pro bezpečné provádění terénních odběrů vzorků, dekontaminačních zařízení, vlastní obranné dálkově ovládané stanice, taktické rušičky a mnoha dalších zařízení. Obě vozidla již prošla náročnými vojskovými zkouškami a mohou tak být zahájeny jejich dodávky do AČR.

VVU VVU

VTU
Vojenský technický ústav, s. p. představil 60mm minomety ANTOS a ANTOS-LR, komunikační zařízení VTU-DRC a VTU-DSC a nově vyvinutou zbraňovou stanici ISR-2, což je moderní dálkově řízený zbraňový systém se schopností automatického sledování cíle, dále zabezpečí navádění přesné munice na cíl dle STANAG 3733. Stanici je možno osadit kulomety ráže 7,62 až 12,7 mm. Výhodou rovněž je výbava panoramatickým pozorovacím kamerovým systémem (IPoS2) a hardware připraveným pro implementaci rozšířené reality.

VOP
VOP CZ je státní podnik zřízený Ministerstvem obrany České republiky pro činnosti v oblasti výzkumu, vývoje, výroby, služeb a obchodu v oblasti obranného průmyslu. V roce 2021 firma oslavila 75. výročí od založení. Patří k nejvýznamnějším výrobcům a integrátorům moderních vojenských zařízení a systému v ČR a je strategickým partnerem pro Armádu ČR a bezpečnostní složky státu. Obchodní expozice firmy na IDETu sice postrádala exponáty, ale reference podpořila projekce na LED monitoru. Mezi nejdůležitější pak patří modernizace 90 lehkých obrněných vozidel LOV IVECO 4×4, UGV robotické systémy TAROS a samozřejmě výroba 107 kolových vozidel PANDUR II 8×8 včetně vývoje speciálních variant.

PRAGA-IVECO
Společnosti PRAGA-Export a IVECO Defence Vehicles představily na společném stánku poprvé v České republice novou řadu vozidel IVECO Military Utility Vehicle MUV. Během veletrhu IDET proběhla i premiéra vojenského přívěsu Praga a prezentace obrněného vozidla LMV ve verzi určené pro Special Forces. Velkou zajímavostí byla i prezentace speciálního podvozku IVECO s proti minovým provedením. Pro zákaz focení detailů přinášíme pouze vzdálené fotofrafie.

STV
STV GROUP a.s. je tradičním a významným českým výrobcem vojenské munice a trhavin s tradicí od roku 1920. Mezi exponáty na stánku v pavilonu P brněnského výstaviště byla ukázka velkorážové a ženijní munice. Návštěvníci tak měli možnost prohlédnout si produkty, dodávané společností STV GROUP a.s. Armádě ČR – v prvé řadě náboje ráže 155 mm pro použití v nově pořizovaných samohybných houfnicích CAESAR 8×8, granáty do pancéřovek RPG, či kontejnerovou střelu Križná sloužící k dálkovému zaminování prostoru. Kromě nich byly součástí expozice například minometné náboje ráží 81 a 120 mm či různé modely demoličních náloží. Mezi magnety expozice patřily ochranné vesty, obrněný vůz COBRA CZ MRAP a Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) americké společnosti Oshkosh Defense, jejíž je STV GROUP a.s. výhradním zástupcem na českém a slovenském trhu.

RayService
Rodinná firma Ray Service se specializuje na kabelové svazky a elektronické řídící systémy, které umí aplikovat v letectví i v mnoha vojenských projektech. Od roku 1994 spolupracuje s předními světovými zbrojařskými firmami na vývoji nových zbraňových komplexů. Vlastní strojírenská výroba, moderní výrobní technologie a vysoce erudovaný personál nabízejí řešení pro kooperace v obranném průmyslu, ve vývoji nových obranných systémů a v řešení specializovaných úkolů pro řadu náročných oblastí.

Agados
Společnost AGADOS, spol. s.r.o. z Velkého Meziříčí se specializuje na užitkové přívěsy a speciální nadstavby. Ročně vyrobí více než 25.000 ks přívěsů. Přes 50% produkce jde na export a část výrobků odebírají ozbrojené a záchranné složky. Na veletrhu IDET 2021 se firma pochlubila tak trochu odlišným sortimentem, než ostatní vystavovatelé, ale nedá se říci, že by šlo o produkty, které s vojenstvím a zbraněmi nemají vůbec nic společného. Tedy dokud platí, že hladový voják je špatný voják…

MCAE
Společnost MCAE, která se věnuje průmyslovému 3D tisku, znají naši čtenáři již z reportáží minulých let. Poprvé jsme jejich produkty zmínili v reportáži z pražských veletrhů FOR INDUSTRY 2018 a v tomtéž roce jsme prezentovali její mnohem větší expozici i na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Účast firmy na IDETu je založena na předchozí spolupráci s firmou Excalibur Army, pro kterou MCAE vytvořila funkční přední masku obrněného vozila, které následně získalo významná ocenění. Letos společnost MCAE měla na IDETu premiéru ve formě vlastního stánku, ve kterém prezentovala hlavně možnosti 3D kovového tisku a tisku kompozitů, které mohou v určitých případech kovy nahradit.

Ostatní
Veletrh IDET 2021 se mohl pochlubit 496 vystavujícími firmami z 27 zemí, takže není možné v jedné reportáži zmínit všechny významné vystavovatele, natožpak ty menší. To se týká i velkých firem, které zvolily menší stánek bez exponátů nebo s drobnostmi, které mezi velkými exponáty jako jsou obrněná vozidla, tanky, samohybné houfnice, obrněné transportéry a další technikou prostě opticky zaniknou. Poslední fotogalerii tedy věnujeme menším expozicím českých firem a současně se omlouváme všem, na které se letos nedostalo nebo které jsme přehlédli. V přehledu naleznete firmy Meopta, Aero Vodochody AEROSPACE, 3Dees, start-upy vystavující pod AOBP, Argun, Eurolamp, Explosia, Fides, Jíša, Koutný, Prabos a Toner.

Meopta Meopta
Aero Vodochody Aerospace Aero Vodochody Aerospace