Je libo inkubátor nebo lunární vozidlo? Mladí designéři opět vystavují v Technickém muzeu

Design Jan Grygerek

Třináct diplomových prací absolventů studijního programu Průmyslový design ve strojírenství vystavuje od 28. června Technické muzeum v Brně. Výstava s názvem „iD 23“ tam potrvá až do 17. září. Témata závěrečných prací mladých designéru a designérek jsou každoročně pestrá a nejinak je tomu i letos. Návrhy se pohybují od praktických a „pozemských“ jako automat na čištění koberců nebo vrtná souprava, až po design autonomního robota na čištění solárních panelů nebo lunárního vozidla.

Jan Grygerek: Design lunárního vozidla

Jan Grygerek: Design lunárního vozidla

Odbor průmyslového designu založil v roce 1991 Miloš Klíma, který jej dlouhá léta také vedl. V roce 2021 si designéři připomínali už tři dekády úspěšně probíhající výuky (psali jsme zde). Letos v říjnu pak uplyne třicet let od začátku výuky v rámci akreditovaného oboru Průmyslový design.

Balajová Andrea

Andrea Balajová: Design transportního novorozeneckého inkubátoru

Studium průmyslového designu, které na fakultě probíhá pod Ústavem konstruování, je zaměřeno na komplexní navrhování designu produktů různého typu – od nástrojů, nářadí, drobných předmětů a domácích přístrojů, přes dopravní, stavební, zemědělskou, lékařskou a další techniku, až po obráběcí stroje, energetická zařízení i větší výrobní jednotky.

Kuchárik Martin, Design autonomního robota na čištění solárních panelů

Kuchárik Martin: Design autonomního robota na čištění solárních panelů

Studenti procházejí jak základním teoretickým studiem požadovaným pro odborníka strojaře (čeká je tedy matematika, fyzika, statika, pružnost a pevnost, konstrukce a podobné předměty), tak i základy výtvarných disciplín jako kresba, modelování, teorie designu, ergonomie, dějiny umění a designu, marketing, typografie, počítačová grafika a animace a další. Praktické zkušenosti studenti získávají při ateliérové tvorbě (jak studenti pracují se svojí kreativitou si můžete přečíst zde).

Dvořák Jan, Design víceúčelového elektrického skútru

Dvořák Jan: Design víceúčelového elektrického skútru

Studenti průmyslového designu z VUT jsou dobře známi i v oboru, v minulosti získali na 130 významných ocenění, v poslední době to byly například ceny a finálová umístění v prestižních českých i mezinárodních soutěžích jako Národní cena za studentský design, Best in Design, Mezinárodní bienále studentského designu Design.S, C-IDEA Design Award a další.

Korábová Anežka, Design kyslíkového koncentrátoru

Korábová Anežka: Design kyslíkového koncentrátoru

Výstavy studentů průmyslového designu se od roku 2004 tradičně konají v Technickém muzeu v Brně se poprvé výstava diplomových prací uskutečnila v roce 2004. Studentské práce byly ale představeny veřejnosti i na mnoha desítkách dalších výstav v ČR i v zahraničí, významnou událostí byla například brněnská výstava Design My Love v galerii ikonického National Institute of Design v indickém Ahmedabadu v roce 2011, naposledy se uskutečnila výstava diplomových posterů v Galerii Lvovské národní akademie umění na Ukrajině (březen 2023).

Gettová Barbora, Design vodního rotopedu

Gettová Barbora: Design vodního rotopedu

V současnosti studuje na Odboru průmyslového designu na osm desítek bakalářských a magisterských studentů. Magisterské studium Programu průmyslový design ve strojírenství / Industrial Design absolvovalo na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně od roku 1997 již přes 380 mladých designérů a designérek. Letošní magisterské státnice jsou v pořadí sedmadvacáté.

Seznam vystavených prací:

  • Yana Demchuk: Design portálového obráběcího centra s posuvným portálem a příčnou osou 3000 mm (vedoucí práce: David John)
  • Martin Kuchárik, Design autonomního robota na čištění solárních panelů (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Andrea Balajová, Design transportního novorozeneckého inkubátoru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Anna Tupá, Design automatu na čištění koberců (vedoucí práce: Josef Sládek)
  • Anežka Korábová, Design kyslíkového koncentrátoru (vedoucí práce: Josef Sládek)
  • Michal Jun, Design automatizovaného stroje pro servis lyží a snowboardů (vedoucí práce: Dana Rubínová)
  • Jan Grygerek, Design lunárního vozidla (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Adéla Rýznarová, Design městského motocyklu na elektrický pohon (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Jan Dvořák, Design víceúčelového elektrického skútru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Barbora Gettová, Design vodního rotopedu (vedoucí práce: Josef Sládek)
  • Karolína Hájková, Design terapeutického laseru pro veterinární účely (vedoucí práce: Dana Rubínová)
  • Alena Petlachová, Design vrtné soupravy (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
  • Simona Górová, Design poloautonomní travní sekačky (vedoucí práce: Ladislav Křenek)

Zdroj zprávy: VUT Brno

VUT Brno