Letouny z Česka v čele s Albatrosem slaví 95 let na stříbrném plátně

AERO l-39 Albatros

České letouny ze společnosti AERO Vodochody, která patří k nejstarším leteckým společnostem na světě, mají za sebou také pořádně bohatou a rozmanitou „filmovou kariéru“ trvající již 95 let. První filmovou roli získal letoun Aero A-11 v roce 1927 v tuzemském snímku Slavia L-Brox. Zatím poslední filmařskou zkušenost mají za sebou letouny Aero L-39 Albatros, které pomáhaly s natáčením a výcvikem herců v nedávno uvedeném hollywoodském velkofilmu Top Gun: Maverick.

Dvoumístný průzkumný a bombardovací dvouplošník Aero A-11, který mohl dosáhnout maximální rychlosti až 215 km/h, se objevil v československém černobílém snímku režiséra Vladimíra Studeckého s názvem Slavia L-Brox (další název: Románek letcův), který měl premiéru 13. května 1927. Film vypráví příběh pilota Karla Smělého, který se úspěšně popasuje s leteckými závody kolem Karlštejna. Propagační film československého letectví vznikl za podpory Masarykovy letecké ligy (MLL) a Ministerstva národní obrany.

Aero A-11

Rodinu průzkumných a bombardovacích dvouplošníků na začátku 30. let minulého století rozšířil letoun Aero A-100 s výkonem 740 koní a doletem až 900 kilometrů. Tento letoun měl tu čest si zahrát, dle dobových plakátů, v „prvním československém špionážním leteckém velkofilmu“ s názvem Vzdušné torpédo 48 (režie Miroslav Cikán). Snímek, ve kterém si zahráli například Jaroslav Marvan, Otomar Korbelář nebo Zita Kabátová, vstoupil do kin 5. března 1937.

Aero A-100

Satirická komedie Hrdina má strach, v režii Františka Filipa, vstoupila do československých kin 24. června 1966. Kvůli kritice tehdejší socialistické společnosti se z něj stal po roce 1969 tzv. trezorový film a diváci jej mohli znovu zhlédnout až v roce 1990. Na plátně tohoto filmu se objevilo pozoruhodné tuzemské letadlo s označením Aero Ae-45. Bylo to právě české legendární aerotaxi pro 4 nebo5 cestujících s maximálním doletem 1 000 kilometrů.

aero Ae-45

První proudový cvičný letoun kompletně navržený a vyrobený v Československu byl Aero L-29 Delfín. Vyráběl se v letech 1963-1974 a patřil mezi nejúspěšnější výcvikové letouny na světě. V 80. letech 20. století se objevil v českých filmech Temné slunce (1980) nebo Pod nohama nebe (1983). V roce 2015 se mihnul v českém kriminálním seriálu Vraždy v kruhu. Malou roli dostal i v zahraniční produkci Mauritánec: Deník z Guantánama (2021) pod režijní taktovkou Kevina Macdonalda.

aero A-29 Delfín

Lehký bitevník Aero L-159 Alca se zase proletěl v britském dramatu Král Lear z roku 2018, kde se představili Anthony Hopkins a Emma Thompson.

aero l-159 Alka

Nejvýraznější filmovou stopu mezi českými letadly z Aera zanechalo na velkém plátně jedno z nejslavnějších tuzemských letadel Aero L-39 Albatros. Naposledy se L-39 podílela na natáčení i výcviku herců hollywoodského leteckého snímku Top Gun: Maverick.

Aero L-39 ALBATROS

Důležitou roli měl český letoun také při natáčení bondovky Zítřek nikdy neumírá (1997). To se na největšího českého leteckého výrobce obrátili filmaři s žádostí o poskytnutí letounu L-39 s pilotem, který bude dublovat Pierce Brosnana, představitele Jamese Bonda. Tehdejší testovací pilot Aera Ladislav Šnýdr tak odletěl do Pyrenejí, kde se vrcholná část filmu tři týdny natáčela.

Menší české letecké stopy L-39 jsou pak k nalezení například ve čtvrtém dílu legendární akční série s Melem Gibsonem a Danny Gloverem Smrtonosná zbraň (1998), v seriálovém hitu Prison Break (2005) nebo v komiksové adaptaci Green Lantern z roku 2011.

Na první „filmovou zkušenost teprve čeká“ následovník Albatrosu, nový proudový letoun Aero L-39NG, který patří k nejlepším cvičným letounům ve své třídě.

L 39 NG

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.