Nanotechnologie i ICT. Náměstek Kožušník vedl technologickou misi v Mexiku

Mexiko vlajka

Rozvoj česko-mexických hospodářských vztahů, podpora spolupráce v oblasti vědy a výzkumu i podpora dokončení modernizace takzvané Globální dohody mezi EU a Mexikem, která by měla další obchod usnadnit. O těchto a dalších tématech jednal náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník v Mexiku. Mexiko je nejdůležitějším partnerem ČR v Latinské Americe, český export do této země se v posledních letech zdvojnásobil.

Mexiko

Technologická mise se uskutečnila jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie a připojilo se k ní sedm českých institucí a firem, mezi nimi CEITEC, Středočeské inovační centrum, BIOCEV, Technická Univerzita Ostrava, Asociace Nanotechnologického průmyslu, CVCS, Monet+ a na místě pak zástupci již v Mexiku etablované MMCITÉ. Cílem mise bylo nejen prohloubit stávající spolupráci, ale také najít nové příležitosti. Diskuse s partnery s Mexiku se dotkly i možností výměny studentů a výzkumníků.

Mexiko

Česká delegace v prvních dvou dnech mise navštívila hlavní město Mexiko City. Prohlédla si pracoviště prestižní univerzity Tec de Monterrey či Národního polytechnického institutu, s nimiž prodiskutovala možnosti spolupráce. Náměstek Kožušník v Mexico City rovněž jednal s náměstkem ministryně hospodářství Alejandrem Encinasem Nájerou.

„Shodli jsme se, že sdílíme řadu priorit, včetně otevřenosti ekonomik, nutnosti diverzifikace a podpory inovací a pokročilých oborů, které jsou klíčové pro udržení konkurenceschopnosti a další rozvoj,“ říká náměstek Kožušník a dodává: „Technologická mise, kterou jsem v Mexiku vedl, se proto zaměřila na taková odvětví, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie, informační a komunikační technologie a pokročilé materiály.“

Mexiko

Výměnu studentů i výzkumníků pak česká delegace prodiskutovala i s ministryní školství, vědy, technologie a inovací Mexico City. České produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou, zejména v oblasti technologií, jsou v Mexiku vysoce žádané.

„Česká republika je předním výrobcem nanovlákenné membrány, která nachází uplatnění v inovativních pleťových maskách. Vzhledem k tomu, že Mexiko je druhým největším kosmetickým trhem v Latinské Americe, očekáváme, že tyto první kontakty přinesou úspěch,“ uvedl předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Následně se mise přesunula do Guadalajary, hlavního města státu Jalisco, s nímž ČR rozvíjí vztahy dlouhodobě. Zde proběhl již čtvrtý Den inovací, v jehož rámci se čeští účastníci nejen prezentovali, ale rovněž diskutovali o možnostech rozvoje další spolupráce se svými protějšky.

„V Mexiku již spolupracujeme s několika prestižními institucemi. Den inovací ČR – Jalisco i další program technologické mise však přinesl celou řadu nových námětů“, řekl Ladislav Čelko, vedoucí výzkumné skupiny CEITEC.

Mexiko

Česká delegace dále jednala s ministrem pro inovace, vědu a technologie státu Jalisco Alfonsem Pompou Padilla a navštívila Centrum výzkumu, a pokročilých studií Národního polytechnického institutu – CINVESTAV Guadalajara, Jezuitskou univerzitu v Gudalajaře – ITESO, Transdisciplinární institut výzkumu a služeb Guadalajarské univerzity – ITRANS, pobočku Intel Guadalajara, Centrum pro výzkum a asistenci v technologiích a designu – CIATEJ či kampus Tec de Monterrey v Guadalajaře.

pozvánka MISAN Pramet

Reklama

Mexiko je nejvýznamnějším partnerem ČR v Latinské Americe. Obrat obchodu ČR s touto zemí dosahuje 53 % celkového obratu s latinskoamerickým regionem (což představuje 2,3 mld. USD) a 56 % českého exportu do Latinské Ameriky. Mexiko je rovněž druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR na americkém kontinentu a hodnota českého exportu do země v minulém roce překročila miliardu USD, to je dvojnásobek oproti roku 2016. Obchod mezi oběma zeměmi má konstantně rostoucí trend a je charakterizován vzájemným obchodem průmyslových výrobků. Mexiko slouží jako komplementární ekonomika pro klíčové české sektory, včetně automobilového průmyslu, energetiky, těžby, obranného a leteckého sektoru i strojírenství. Spolupráce se postupně posouvá k high-tech oborům a výzkumu a vývoji, podpořit tento trend bylo hlavním cílem technologické mise.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo