O Česko je na Tchajwanu velký zájem ukázal nejen polovodičový veletrh SEMICON Taiwan 2023

SEMICON Taiwan

Ve dnech 6.-8. září 2023 probíhal v Tchaj-peji významný polovodičový veletrh SEMICON Taiwan, na kterém díky spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, agentury CzechInvest a České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji nechyběly také české firmy. Akce se účastnil také vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je zároveň pověřený ředitel agentury CzechInvest. Na Tchajwanu jednal o prohloubení spolupráce v oblasti polovodičů.

Taiwan CzechInvest

 

„Jednou z hlavních priorit Česka je posílení odolnosti naší ekonomiky prostřednictvím posílené spolupráce s důvěryhodnými partnery, jako je Tchaj-wan. Vzhledem k hluboké integraci tchajwanské i české ekonomiky do globálních dodavatelských řetězců by diverzifikace obchodních toků a zachování nejvyšších standardů ekonomické bezpečnosti měly být naším společným cílem. V této věci vidíme velký potenciál pro vzájemnou spolupráci zejména v oblasti polovodičů,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest a zároveň dodává: „Česká republika vítá aktivity Tchaj-wanu v oblasti polovodičových technologií. Těší nás, že byl učiněn významný krok k umístění továrny TSMC v saském regionu. V rámci regionu probíhá úzká spolupráce na více úrovních a v poslední době máme signály, že se výrazně zvýšil i zájem o naše vývojové kapacity. Investice TSMC v Sasku je příležitostí pro Českou republiku, ale také pro samotné české firmy a nově vznikající společné výzkumné centrum čipů (ACRC).“

Samotnému veletrhu předcházela začátkem minulého týdne návštěva výzkumných institutů ITRI (Industrial Technology Research Institute), TIRI (Taiwan Instrument Research Institute) a TSRI (Taiwan Semiconductor Research Institute). Následující den proběhla bilaterální ekonomická konzultace s se zástupci tchajwanského ministerstva pro ekonomické záležitosti a seminář o investičních příležitostech v Česku, kterého se účastnila celá řada podnikatelských subjektů.

Misan s.r.o.

Reklama

Petr Očko se poté setkal s předsedou elektrotechnické asociace TEEMA a zástupcem společnosti Inventec. V rámci doprovodného programu se na veletrhu SEMICON Taiwan 2023 uskutečnilo také EU-TW investiční partnerské fórum k polovodičovým klastrům, kde byly publiku představeny evropské polovodičové klastry, včetně toho českého, a související investiční příležitosti.

„V České republice je celá řada velmi kvalitních firem v polovodičovém průmyslu. Zároveň pro polovodičový ekosystém jsou také důležité univerzity se specializovanými studijními programy jako například ČVUT, VUT v Brně a ZČU v Plzni a další univerzity,“ uvedl během své prezentace Petr Očko.

Na světě se každý rok vyrobí přibližně bilion čipů různých vlastností a velikostí, přičemž neuvěřitelných 60 % z nich, často těch nejpokročilejších, na Tchaj-wanu. Tchajwanské firmy navíc zaujímají přední příčky v žebříčku nejvýznamnějších výrobců polovodičů na světě, přičemž společnost TSMC s nadpolovičním podílem na světové produkci zaujímá tu první. Není divu – polovodičové odvětví je na ostrově velmi podporováno, a to systematicky od vzdělávání až po samotnou výrobu, včetně výzkumu a vývoje, kde je Tchaj-wan otevřen mezinárodní spolupráci.

Zdroj zprávy: CzechInvest
czechinvest