Podnikatelské organizace žádají vládu: podpořte svobodu podnikání a zrušte zbytečný zákon o omezení prodejní doby

Hospodářská komora

Hospodářská komora ČR, Asociace nákupních center ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR jako tři klíčové organizace, zastřešující podnikatele v oblasti obchodu a služeb, podporují snahu poslanců Jana Bureše a Pavla Staňka o zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě během některých státních svátků. Matoucí, nesmyslný a zcela zbytečný zákon platí od října roku 2016 a vztahuje se na prodejny s plochou přesahující 200 metrů čtverečních. Jeho zrušení by bylo jedním z důkazů, že vláda myslí snahu o snížení byrokratické zátěže podnikání vážně.

„Neodůvodnitelné omezování svobody podnikatelů. Neobhajitelný státní paternalismus a snaha rozhodovat o tom, jak lidé mají nakládat se svým časem, stejně jako omezování možností zaměstnanců si přivydělat prací ve státní svátek. To jsou v kostce hlavní důvody, proč by měl být zákon zrušen. Stát má omezovat svobodné podnikání jen v případě, že pro to existuje jasný veřejný zájem. Tady ale žádný veřejný zájem pro poškozování jedné skupiny podnikatelů a jedné skupiny zaměstnanců neexistuje,” zdůrazňuje Ladislav Minčič, tajemník úřadu Hospodářské komory ČR.

byrokracie paragraf

„Ačkoli zákon hovoří o obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, v případě nákupních center a retail parků dopadá i na malé obchody. V době, kdy jsou uzavřeny velké obchody, zaznamenávají nákupní centra velké propady zákazníků, a tak často uzavřou celé nákupní centrum. Místo pomoci malým obchodům jim tak stát škodí,” upozorňuje Jan Kubíček, předseda výkonného výboru Asociace nákupních center.

„Tento zbytečný zákon dlouhodobě poškozuje i ty zaměstnance, kteří mají zájem si prací ve svátek přivydělat. Zaměstnanci pracují na směny a každý svátek, kdy může být otevřeno, máme přetlak těch, kteří by rádi získali příplatek za práci ve svátek. Ti, kteří chtějí být raději doma, si mohou směny naplánovat na jiné dny. Stát tak naprosto nepochopitelně trestá ty, kteří se chtějí starat sami o sebe a je nejvyšší čas s touto diskriminací skončit,” připomíná Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Kromě výše zmíněných důvodů je zákon rovněž diskriminující, neboť nezohledňuje další profese, jež ve státní svátky vykonávají svoji pracovní činnost. Jde například o provozovatele restaurací, hoteliéry, řidiče MHD, taxislužby či kamionů nebo pracovníky v zábavním průmyslu. Stejně tak se to týká i lékařů, zdravotních sester, energetiků a mnoha dalších.

„Každá profese má svoje specifika a i práce v maloobchodu je službou, která předpokládá pracovní činnost v časech, kdy většina lidí má obvykle volno. Za to pak dostanou dotčení pracovníci náhradu volna a finanční odměnu. Stát by měl pouze regulovat nepřípustné chování, což činí zákoníkem práce a jeho specifikací, jaký má být minimální odpočinek. Naprosto nechápu další regulaci pouze pro určitou, relativně malou skupinu lidí,“ říká Jan Kubíček, předseda Asociace nákupních center ČR.

Uzavřením obchodů se logicky zruší obrat dosahovaný v těchto dnech a pouze část, přibližně polovina, se přesune do následujícího období. Navíc zcela nahodilý výběr státních svátků, kdy mají být obchody zavřené a kdy mohou mít otevřeno, stále způsobuje zmatky u nakupujících. Komplikovanost dokládá fakt, že ze 13 státních svátků jsou obchody zavřené během sedmi z nich, během dalších pěti mohou mít otevřeno, na Štědrý den pak musí prodej končit ve 12 hodin.

„V některých státech západní Evropy sice existuje regulace otevírací doby, která však měla své speciální historicko-kulturní a náboženské důvody. V současnosti od toho ale jednotlivé země postupně upouštějí. Jako příklad lze uvést Švédsko či Itálii, kde veškerá omezení padla, nebo postupnou deregulaci v Německu a Rakousku, tedy v zemích, které jsou z tohoto hlediska nejvíce rigidní,“ dodává Tomáš Prouza s tím, že Česká republika jde v tomto ohledu proti stávajícímu trendu a místo podpory vlastní ekonomiky stát podnikání dál zbytečně komplikuje.

„Považujeme za naprosto nepřijatelné, aby členové vlády, která slibovala podporu podnikání a restart Česka, místo snahy omezit byrokracii naopak ještě podporovali další omezování a poškozování ekonomiky,“ říká k návrhu ministra Jurečky na úplný zákaz prodejů o všech svátcích předseda Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora