První tchajwanská zámořská školicí základna IC průmyslu bude na ČVUT v Praze

čip

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček a generální ředitel TSRI Tuo-Hung Hou za tchajwanskou stranu dnes slavnostně v Betlémské kapli podepsali dva důležité dokumenty. Memorandum o spolupráci a zejména smlouvu o vzniku první zámořské pobočky tchajwanské základny pro školení mezinárodního personálu zabývajícího se vývojem čipů – IC.

čip
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček považuje Tchaj-wan za důležitého strategického partnera univerzitního výzkumu. Protějškem pro ČVUT bude institut Taiwan Semiconductor Research Institute – TSRI, jehož generální ředitel Tuo-Hung Hou byl členem již loňské delegace na ČVUT. Právě rektor a generální ředitel dnes podepsali memorandum o spolupráci obou stran, které má prvotní platnost na pět let a specifikuje zájmy ČVUT a TSRI na výzkumu a vývoji polovodičů.

Tuo-Hung Hou připomněl, že Tchaj-wan zaujímá první místo na světě z hlediska výroby a testování polovodičů a druhé místo na světě v oblasti čipů a samozřejmě hodlá tuto unikátnost rozvíjet.

„Mě a mé kolegy napříč fakultami těší, že budeme významnými partnery tohoto unikátního projektu,“ uvedl rektor ČVUT Petráček.

Druhým, již zcela konkrétním dokumentem, který dnes oba pánové podepsali, je již zmíněná smlouva o „kultivaci talentů v IC designu“. Ta mimo jiné předpokládá třeba i vzdělávání studentů ČVUT v tréninkovém výzkumném centru TSRI, jež by mělo vzniknout v prostorách ČVUT. Po pěti letech by takto proškolených studentů mělo být více než 500. ČVUT by také mělo zajistit spolupráci na výzkumu s dalšími vybranými evropskými univerzitami, přičemž výzkum a výuka by měly být plně hrazeny z tchajwanských prostředků.

„Je to ojedinělá příležitost, kterou můžeme našim kolegům – studentům i výzkumníkům nabídnout, a pro mě je samozřejmě velkou ctí, že právě ČVUT v Praze se stane prvním zámořským partnerem TSRI,“ řekl po podpisu obou dokumentů rektor Vojtěch Petráček.

čip

Reálný příslib vysokých tchajwanských investic do výzkumu ČVUT a oboustranné spolupráce, a to zejména v oblastech polovodičů a IC technologií, zazněl koncem loňského listopadu, kdy tchajwanská delegace v čele s Wu Tsung-Tsongem navštívila Rektorát ČVUT. A již dnes, v polovině dubna, se z příslibu stala realita. Ministr bez portfeje Wu Tsung-Tsong, který byl do roku 2022 tchajwanským ministrem pro vědu a technologie a nyní je ministrem Národní rady pro vědu a technologii, již oficiálně oznámil v Taipei City, že Tchaj-wan zřídí svou první zámořskou školicí, designovou a inovační základnu pro IC právě v Praze.

Zařízení bude plnit čtyři funkce: prohlubování zámořské spolupráce a výměny, jakož i pomoc v průmyslových aplikacích; rozšiřování personálních zdrojů a příležitostí pro tchajwanský průmysl designu čipů; urychlení výměn v mezinárodních start-upech prostřednictvím diverzifikace komunikačních kanálů; a pomoc podnikům při propojování s mezinárodními průmyslově-akademickými partnery a globálním trhem.

pozvánka MISAN Pramet

Reklama

Díky vysokému potenciálu vzdělaných magisterských a doktorských výzkumných pracovníků Českého vysokého učení technického v Praze je podle ministrových slov česká metropole a ČVUT pro Tchaj-wan ideálním místem.

Projekt nejen otevře Tchaj-wanu více příležitostí pro mezinárodní rozvoj, ale také podpoří vzájemnou prosperitu a výhody mezi Tchaj-wanem a mezinárodním řetězcem polovodičového průmyslu a stane se hnací silou pro udržitelné inovace v globálním polovodičovém průmyslu.

Zdroj zprávy: ČVUT Praha
čvut logo