Semperit Group staví u Ostravy halu za přibližně 110 milionů eur. Jako první využívá pojištění EGAP pro takzvaně „vývozně orientovaný podnik“

semperit odry

Společnost Semperit Group rozšiřuje kapacitu výroby hydraulických hadic. V průmyslové zóně Odry poblíž Ostravy vyroste nová výrobní hala přibližně za 110 milionů eur (tj. více než 2,5 miliardy korun). Projekt s moderní, vysoce automatizovanou výrobní linkou, počítá i s prvky energetické soběstačnosti jako je střešní fotovoltaický systém o výkonu 835 kWp. Dále lze díky vylepšené konstrukci výroby snížit specifickou spotřebu vody celého zařízení až o 60 % – původně se předpokládala 30% úspora vody. Výroba v nové hale je celkově koncipovaná jako první uhlíkově neutrální výroba hydraulických hadic na světě.

Investici pojistil EGAP v rámci novely zákona, která zpřístupňuje produkty pojišťovny i takzvaně vývozně orientovaným podnikům. Tuzemská společnost Semperflex Optimit ze skupiny Semperit Group je tak úplně první firmou, která této možnosti využívá. Investici financuje Česká spořitelna.

Semperit Group egap

 

“Jsme potěšeni, že jsme první společností, která využila této nové možnosti financování pro exportně orientované podniky v rámci nového regulačního rámce. Rozšíření kapacity v Odrách nám pomůže udržet si náskok před mezinárodní konkurencí,” vysvětluje Helmut Sorger, finanční ředitel Semperit Group.

Po dokončení nové haly v roce 2028 bude dosaženo celkové kapacity téměř 200 milionů metrů, z čehož 32 milionů metrů bude pocházet z budoucího rozšíření závodu. Zahájení výroby v novém závodě je naplánováno na začátek roku 2025 a bude zahrnovat polovinu dodatečné kapacity. Poté bude postupně následovat další rozšiřování závodu až do roku 2028.

Semperit_AG_Holding

Foto: Semperit AG Holding

„Semperit Group je vůbec prvním klientem využívající nového pojištění. Pojistka u něj není vázána na konkrétní vývozní kontrakt jako u standardního pojištění. Srovnali jsme tím podmínky se zahraničím a zároveň jsme rádi, že můžeme být finančním partnerem takové investice,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Novela zákona předložená MPO vstoupila v účinnost v prosinci loňského roku. Nově lze takto pojistit úvěry a záruky pro firmy, jejichž podíl vývozu na tržbách za poslední účetní období činil minimálně 25 %.

„Financování investic do automatizace výroby a zvyšování její energetické soběstačnosti patří k jedněm z priorit České spořitelny v oblasti podpory financování firem a podniků v České republice. Spolupráce s Exportní pojišťovnou EGAP přitom dále zvyšuje efektivitu tohoto financování v oblasti financování exportních firem,“ říká Lenka Tomanová, která v České spořitelně odpovídá za oblast projektového a exportního financování.

Po slavnostním položení základního kamene již byly zahájeny stavební práce.

Zdroj zprávy: Egap
egap