Škoda Classic Tour 2023: Jubilejní 10. ročník s rekordní účastí

Škoda Classic Tour 2023

Jubilejní 10. ročník jízdy zaměstnanců automobilky Škoda s jejich historickými vozy a youngtimery Škoda Classic Tour proběhl v sobotu 2. září s rekordní účastí 218 posádek. Škodováci z výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasin i Vrchlabí v dobových vozech vyrobených před rokem 1993 absolvovali trasu dlouhou 135 km, jejíž součástí byl i průjezd dvou výrobních hal přímo v mladoboleslavském závodě.

 Škoda Classic Tour 2023

Škoda Classic Tour si za deset let své existence vydobyla pevné místo nejen v rámci veteránských akcí v České republice. Zúčastnit se jí mohou zaměstnanci automobilky s vlastními vozy všech značek, vyrobenými do roku 1993. Akce v sobě spojuje pohodovou atmosféru rodinného setkání příznivců dobové techniky se zážitky z klasické setinové rallye, jejíž měřené úseky je nutné zajet s minimální odchylkou od předepsaného času – za 0,01 s se uděluje 1 trestný bod. Letos šlo o tři takové „erzety“, doplněné o jednu tajnou, která nebyla uvedena v roadbooku rallye.

 Škoda Classic Tour 2023

Do letošního, v pořadí již 10. ročníku Škoda Classic Tour se přihlásilo 218 posádek. Nejstarším automobilem byla Tatra 57 z roku 1934, následovaná vozem Aero 50 Roadster (1937) a Škodou Superb 3000 OHV (1939). Vedle převládajících škodovek bylo k vidění pestré spektrum dalších značek. Nadšení pro techniku a automobily bylo znát z mnoha dokonale renovovaných vozů, ale i řady pečlivě udržovaných „patinovek“ s důrazem na originalitu všech detailů.

 Škoda Classic Tour 2023

Trasa Škoda Classic Tour byla dlouhá 135 km. Po startu od Škoda Muzea v Mladé Boleslavi následoval mezi účastníky velmi oblíbený průjezd výrobním areálem automobilky. Letos se podívali na zkušební testovací polygon kvality modelů Fabia, Kamiq a Scala, projeli přímo uprostřed linek Lisovny a Svařovny, před montážní halou na výrobu modelu Enyaq a Octavia byl pro všechny posádky s jejich veterány připravený efektní fotopoint s budoucími generacemi vozů Superb a Kodiaq – pochopitelně ještě v maskovací kamufláži.

 Škoda Classic Tour 2023

Následoval průjezd malebnou krajinou Českého ráje a Hruboskalska do Semína, k největšímu doloženému keltskému hradišti v Česku. Odtud vedla druhá etapa na výhled pestrými úseky v okolí Sobotky, Dolního Bousova až do Jabkenic k památníku Bedřicha Smetany, jenž zde strávil posledních 9 let svého života. A právě motiv ze Smetanovy Vltavy je dnes zvukovým logem automobilky Škoda. Po zastávce v cukrovaru v Dobrovicích už na posádky čekala pomyslná cílová rovinka v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, včetně efektních letových ukázek strojů z tamních sbírek.

 Škoda Classic Tour 2023

Celkovým vítězem 10. ročníku Škoda Classic Tour se stal Denis Šefara s vozem Toyota Supra GTE z roku 1993, který se mimo věcných cen může těšit na hodně adrenalinový zážitek: Spolujízdu v rallyovém speciálu Škoda Fabia RS Rally2 s testovacím jezdcem týmu Škoda Motorsport za volantem!

 Škoda Classic Tour 2023

Výsledky 10. ročníku Škoda Classic Tour:
1. Denis Šefara – Toyota Supra GTE (1993) 63 bodů
2. Jana Jancáková – Škoda 1000MB (1966) 94 bodů
3. Jan Umlauf – Škoda 110R (1974) 102 bodů

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda logo