Škoda Group definuje podobu evropské veřejné dopravy

škoda group

Probíhající Evropský týden mobility (16. – 22. září 2023) vyzdvihuje význam městské hromadné dopravy. Její podobu určují i ​​kolejová vozidla, autobusy a trolejbusy Škoda Group, které se v evropské konkurenci čím dál dravěji prosazují. Pomáhá jí v tom letitá znalost řemesla, vlastní design a významné pokroky v implementaci nových technologií a chytrých řešení.

Finsko dvoupodlažní škoda group

Udržitelná doprava znamená v kontextu evropských měst veřejnou dopravu. Čistější ovzduší a vzdušnější ulice jsou díky městské hromadné dopravě dosažitelným cílem. Z dílen Škoda Group v České republice a ve Finsku vyjíždějí vlaky, tramvaje, soupravy pro metro, autobusy a trolejbusy do celého světa. V Evropě na ně spoléhá více než 80 měst.

škoda group

Evropská města jsou známá svou krásou a bohatou historií. Úzké uličky, zatáčky a rozdílná úroveň však představují pro dopravní prostředky potřeby terénu. Úspěch v takových městech vyžaduje spíše individuální přístup než univerzální řešení. Výhodou Škoda Group je, že celý výrobní proces provede od A do Z, díky čemu dokáže vozy přizpůsobit každému městu na míru.

škoda group halle

 

“Tvoříme budoucnost. Věci a systémy, které ještě neexistují, ale za pár let na ně bude náš svět dopravy spoléhat.” Jiří Horáček, obchodní ředitel Digitalizace Škoda Group

DESIGN pro město i pro lidi
Dopraví prostředky v ulicích ovlivňujících ráz měst. I proto má Škoda Group vlastní designérský tým. „Pro nejnovější řady produktů značky Škoda je typická černá maska ​​plynu navazující na čelní sklo. Tento prvek v sobě obvykle ukrývá světlomety,“ popisuje šéf designérského týmu Tomáš Chludil rozpoznávací znaky jeho produktů a pokračuje komentářem k trendům, které se z pohledu cestujících do designu hromadných dopravních prostředků v posledních letech propsaly nejvíce: „Nízkopodlažní vozy jsou dnes již standardní řešení, které má za sebou velký vývoj zejména v oblasti podvozku. Interiéry jsou tak více přístupné všem, přibývá také multifunkčních prostorů pro vozíčkáře, osoby s kočárky nebo velkými zavazadly. Velká okna nabízí dobrý výhled, zejména v turistických destinacích.

design škoda group

TECHNOLOGIE pro větší efektivitu a bezpečnost
Zcela zásadním trendem v městské mobilitě je využívání chytrých technologií. Pomáhají koordinovat provozní operace v soupravě, stejně jako komunikovat s ostatními vozy či systémy pro řízení dopravy ve městě. Klíčovou hodnotou je bezpečnost. Škoda Group v tomto roce představila vlastní antikolizní systém.

ŠKODA GROUP antikolizní systém

 

„Představte si před tramvají virtuální tunel, ve kterém systém detekuje všechny statické i dynamické překážky. V případě, že zaznamená překážku, u které je riziko vzniku kolize, upozorní zvukovým signálem řidiče. Pakliže ze strany řidiče nedojde k včasné reakci, systém automaticky obnoví záchrannou brzdu,“ zjednodušuje Jiří Horáček, obchodní ředitel Digitalizace Škoda Group.

Systém, který se v pilotní fázi testoval například v ulicích Tampere, detailně mapuje celou trať a je tak mnohem efektivnější.

škoda group tampere

 

„Tvoříme budoucnost. Věci a systémy, které ještě neexistují, ale za pár let na ně bude náš svět dopravy spoléhat,“ říká Jiří Horáček o práci vývojových týmů, kde se na denním pořádku skloňují termíny jako inteligentní depo nebo autonomní tramvaj.

 

škoda group

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
Škoda Transportation