Společnost Bosch dodává tovární vybavení pro výrobu baterií

Bosch spojuje kompetence v oblasti strojírenství a nabízí firmám tovární vybavení pro výrobu baterií z jednoho zdroje – od jednotlivých komponentů přes softwarová řešení až po kompletní montážní linky. Společnost Webasto je jedním z pilotních zákazníků. Společnost vybavuje továrny na baterie technologií Bosch.

“Rozumíme ‘bateriovému produktu’ a víme, jak se musí vyrábět,” říká generální ředitel společnosti Bosch Rolf Najork, který je zodpovědný za průmyslové technologie.

Vstupem do této oblasti podnikání chce Bosch zvýšit hloubku přidané hodnoty ve strojírenství a od roku 2025 dosáhnout ročního obratu ve výši přibližně 250 milionů eur se zařízením pro výrobu baterií. Bosch využívá své výrobní know-how také ve svých vlastních závodech. Společnost Bosch nyní v Eisenachu zahajuje sériovou výrobu 48voltových akumulátorů druhé generace. V letošním roce společnost investuje 70 milionů eur do rozšíření výroby na místě.

Bosch výroba baterii

Trh s bateriemi roste až o 25 % ročně
Poptávka je obrovská: odborníci předpokládají, že poptávka po lithium-iontových bateriích vzroste z přibližně 200 GWh v roce 2019 na více než 2 000 GWh do roku 2030 (zdroj: BMWi, 2021). Elektromobilita v současnosti představuje více než 60 procent (zdroj: VDMA, 2020). Bosch nabízí řešení pro lehkou 48voltovou hybridizaci přes plně elektrický pohon až po palivové články. Společnost má zkušenosti s vývojem baterií pro automobily, ale i pro elektrokola, elektrické nářadí a kuchyňské spotřebiče a má dlouholeté zkušenosti s výrobou. Společnost Bosch hodlá toto know-how využít k uspokojení rostoucí poptávky. “Očekáváme, že celosvětový trh s bateriemi poroste až o 25 % ročně. Společnost Bosch se snaží tuto poptávku uspokojit,” říká Najork.

Bosch výroba baterii

Webasto spoléhá při výrobě baterií na technologii Bosch
Společnost Webasto je jedním z průkopníků ve výrobě akumulátorů. Společnost působí v oblasti elektromobility od roku 2016 a kromě vysokonapěťových ohřívačů a nabíjecích řešení se zaměřuje také na bateriové systémy pro elektrifikovaná vozidla. Výroba baterií v německém závodě v Schierlingu je předlohou pro nové výrobní závody, například v korejském Dangjinu. Společnost Bosch dodává automatizované montážní linky pro svařování a lepení bateriových článků. Za tímto účelem se kombinují různé funkce výroby modulů: od čištění buněk s vstupní kontrolou, přes proces stohování a speciální proces laserového svařování až po kontrolu na konci linky pro zajištění kvality. Díky promyšlené koncepci linky nedochází při zpracování ke kontaminaci částicemi. Stavy buněk jsou sestavovány pomocí automatizované robotické manipulace ve dvoufázovém procesu, který se skládá z technologie dávkovače a laserového svařování. Díky komplexní bezpečnostní koncepci je pak možné provést elektrické připojení bateriového modulu pomocí vysoce dynamického a přesného laserového svařování.

Bosch výroba baterie

Závody Bosch ohromují know-how v oblasti baterií
Společnost se také spoléhá na vlastní průmyslové technologie v závodech Bosch. V závodě v Eisenachu se vyrábějí 48voltové baterie pro hybridizaci osobních automobilů. U vozidel se spalovacími motory zajišťují nižší emise, zejména ve městech, a snižují spotřebu paliva a emise CO2 až o 15 %. Druhá generace se nyní začíná sériově vyrábět v Eisenachu. Během výroby prochází více než 90 komponentů více než 100 procesními kroky. Elektrický vítr do zad pro jízdní kola pochází z Maďarska. Od roku 2015 vyrábí společnost Bosch v Miskolci vysoce výkonné baterie pro elektrokola, které se vyznačují dlouhým dojezdem a dlouhou životností. Ve výrobním procesu je zapotřebí přibližně 20 stanic, než baterie spolu s pohonem a displejem vytvoří dokonale sladěný systém elektrokola Bosch. To zahrnuje vstupní kontrolu článků, montáž modulů a balení i integraci systému řízení baterií. Plně automatizovaná výroba na místě zajišťuje vysoký standard kvality, maximální bezpečnost baterií a stabilní dodavatelské řetězce pro výrobce elektrokol. Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově (7. až 12. září) představí společnost Bosch svá řešení pro elektromobilitu.

BOSCH Baterie

Společnost Bosch nabízí “kompletní servis” pro výrobce
Pokud jde o výstavbu továren, společnost Bosch působí jako generální dodavatel a dodavatel jednotlivých komponent a softwarových řešení. “Jako přední společnost v oblasti internetu věcí a úspěšný výrobce strojů nabízíme možnost přizpůsobit si továrnu budoucnosti,” říká Najork. Společnost Bosch vyvíjí systémy, stroje, hardware a software pro výrobu bateriových modulů a sad, které se skládají z válcových, hranolových nebo sáčkových článků a používají se v elektromobilech. K pevnému spojení buněk se používá šroubování, svařování nebo lepení. V závislosti na požadavcích dodává společnost Bosch poloautomatické i plně automatické linky. Součástí portfolia jsou také technologie pohonů a řízení, inteligentně navržená ruční pracoviště, systémy řízení výroby (MES) pro plánování výroby a software pro propojení strojů a systémů.

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosh