Temelín hostil prestižní jednání osmi desítek mezinárodních expertů

Temelín

Nejnovějšími trendy v ochraně zařízení před rizikem vniknutí cizích předmětů do výrobní technologie se v tomto týdnu zabývalo osm desítek odborníků z celého světa v Jaderné elektrárně Temelín. Prestižní setkání konané pod hlavičkou Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) hostila jihočeská elektrárna po šesti letech podruhé v historii. Jak zabránit tomu, aby se cizí předměty dostaly do otevřené technologie. Takové bylo hlavní téma pětidenního mezinárodního jednání osmi desítek odborníků z celého světa.

Temelín

 

„Jednání nebylo o tom, jestli je něco dobře nebo špatně. Smyslem bylo si říci, jak to jednotlivé elektrárny dělají a najít taková řešení, která úroveň této oblasti dál posunou. Jde totiž o oblast, která je pro bezpečnost elektráren velmi důležitá,“ řekla úvodem Daisy Bogaert, FME expertka z belgické jaderné elektrárny Doel, která jednání vedla.

V českých jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany za poslední roky v této oblasti významně posílili. Obě elektrárny zpřísnily pravidla, pro své pracovníky i dodavatele nakoupily celou řadu karabin, úvazků či úchytů, které mají zamezit pádu například pracovního nástroje do otevřeného zařízení. Posílili také přípravu před samotnou prací. „Máme centrum praktické přípravy, kde si naši lidé i pracovníci dodavatelů mohou veškeré činnosti i odpovídající ochranná opatření dopředu vyzkoušet. Na vlastní práci tak jdou dobře připraveni, což je základ pro její dobré provedení,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Za rok bude mezinárodní jednání hostit finská jaderná elektrárna Loviisa.

ADK

Reklama

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,5 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ