Temelín vyrobil 10 TWh elektřiny a připravuje se na plánovanou odstávku druhého bloku

čez Temelín

Přesně 10 TWh elektřiny vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Temelín. Vyrobené množství odpovídá osmiměsíční spotřebě českých domácností. V meziročním srovnání dosáhl Temelín průběžného výrobního milníku s mírným předstihem. Výsledkům pomáhají především modernizace a investice předchozích let.

Temelín

Elektřinu, která by jihočeským domácnostem vystačila na téměř devět let, vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Temelín. V porovnání s loňským rokem je to o jedenáct dní dříve. Podle vedení jaderné divize ČEZ je to výsledkem předchozích modernizací. Jen letos má ČEZ v Temelíně naplánováno 271 investičních akcí za 3,6 miliard korun.

„Obě jaderné elektrárny chceme provozovat minimálně šedesát let. V Temelíně je před námi ještě čtyřicet let provozu a díky průběžným investicím jsme schopni posilovat bezpečnost a zvyšovat efektivitu provozu,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

temelín reaktor

Vedle modernizací pomohl i začátek odstávky druhého bloku. Ten energetici v porovnání s loňským rokem o měsíc posunuli. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 28 miliard korun. Letos už má Temelín za sebou odstávku prvního bloku. Probíhala od začátku dubna do začátku června. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne v závěru tohoto týdne.

Kontejnery na jaderné palivo ČEZ

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

čez Temelín reaktor

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ