Temelín začne plánovaně snižovat výkon, dvouměsíční odstávku pro výměnu paliva zahájil v pátek večer

čez temelín

První temelínský blok začal v noci na sobotu pozvolna snižovat výkon. Operátoři blok pro kontroly zařízení a výměnu paliva plánovaně odstavili v pátek večer. Během odstávky technici provedou i 82 desítek investičních akcí souvisejících s modernizací elektrárny. Celkově má ČEZ v plánu během odstávky téměř šestnáct tisíc činností, které naplánoval na přibližně dva měsíce. Snižování výkonu s předstihem tří dní je signálem spolehlivého provozu.

temelín

 

„Takzvaný výkonový efekt, na který v noci přejdeme, je výsledkem předchozího bezpečného a spolehlivého provozu. Nižší výkon nám umožní „dočerpat“ energii z palivových souborů a tím je co nejefektivněji využít,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní odstavení energetici provedli na pátek večer a došlo k němu při přibližně třetinovém výkonu reaktoru. Podle vedení elektrárny půjde o standardní odstávku spojenou s důležitými kontrolami a investičními činnostmi.

„K důležitým pracím budou patřit i kontroly bezpečnostních divizí, parogenerátoru, hlavního cirkulačního čerpadla nebo výměna 42 ze 163 palivových souborů,“ upřesnil Jan Kruml.

Temelín

 

„Odstávky jaderných bloků jsou pro nás nejnáročnější období roku, musíme zkoordinovat tisíce činností v omezeném časovém prostoru. Práce běží 24 hodin denně, naprosto klíčový je ale důraz na bezpečnost a kvalitu,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna. První blok byl v nepřetržitém provozu od loňského 9. června. Za deset měsíců vyrobil přes 7,7 miliónů MWh bezemisní elektřiny. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ