TÜV SÜD – důležitá je pravidelná údržba

Minimální mezery, aktivní kapoty, nové materiály, nové pohonné technologie – nabízelo by se říci, že moderní vozy byly dovedeny k dokonalosti. Bezpečnost, emise, komfort, požadavky zákazníků – konstruktéři udělali, co bylo možné. To vše klade vysoké nároky na dílny a zkušebny, které zde velmi dobře spolupracují – výsledek: vozidla v Německu jsou bezpečná. To aktuálně dokládají výsledky nového TÜV Reportu, které sdružení TÜV představilo ve čtvrtek 16. 11. 2023 v Berlíně. Protože navzdory všem požadavkům: průměrná míra závažných závad (ZZ) se zvýšila jen minimálně – o pouhých 0,3 procentního bodu na 20,5. Takže zůstalo vše při starém? Ne, protože na konci seznamu závad je překvapení: Tesla nahrazuje Dacii.

„Téměř 75 procent z dobrých deseti miliónů vozů prověřovaných společnostmi TÜV při technické kontrole (TK) obdrželo známku technické kontroly okamžitě,“ říká Jürgen Wolz, vedoucí Service Line Mobility a Úřední činnosti Německo v divizi Mobility společnosti TÜV SÜD. „I když mají vozy za sebou mnoho let a kilometrů, většina z nich je v dobrém a rozhodně bezpečném stavu.“ Pohled na modely a stáří: S pouhými 2,0 procenty ZZ po třech letech a 4,2 procenta ZZ po pěti letech je v roce 2024 hlavním vítězem VW Golf Sportsvan. Po šesti až sedmi letech vychází z testovací dráhy Mazda CX-3 s pouhými 6,5 procenta ZZ. Po devíti letech a průměrně 90 000 ujetých kilometrech na tachometru vykazuje Mercedes třídy B pouhých 10,5 procenta ZZ. Mimochodem, téměř stejný počet závad vykazuje Seat Alhambra, a to již při prvním testování. Ty nejstarší jsou sportovní: Až 13 let staré Audi TT vypadá při průjezdu zkušebnou, že je skvěle udržované. „Právě nízké kvóty závad při vyšším stáří jsou důkazem svědomitého servisu vozů. K tomuto pozitivnímu výsledku významně přispívá pravidelná údržba,“ zdůrazňuje Wolz.

tuv sud report 2024

ŘIDIČI SERVISUJÍ SVÉ VOZY SPOLEHLIVĚtuv report 2024
VW, Mazda, Mercedes a Audi – všechny spojuje hustá síť servisních stanic a jasně definované servisní intervaly, o kterých kokpit řidiče elektronicky informuje a upozorňuje ho na nejbližší servisní prohlídku. Kromě výměny oleje se ve specializovaném servisu obvykle kontroluje podvozek, elektrika, motor a převodovka. Výsledek: Nízká míra závad při technické kontrole.

ELEKTROMOBILY NEPOTŘEBUJÍ VÝMĚNU OLEJE
To je jeden z důvodů, proč automobilka Tesla od roku 2019 upustila od servisních intervalů, a nemá proto hustou síť servisů. Průkopník v oblasti elektromobilů spoléhá u bezpečnosti na dálkovou diagnostiku a aktualizace „over-the-air“. Jasná budoucnost, řeknou si šílenci. Dle statistik odborníků z TÜV SÜD tomu tak docela není. Model 3 bohužel při svém debutu TÜV Report – poprvé s dostatečným počtem vozů, a tedy spolehlivými údaji – neuspěl, a s průměrnou mírou závad 14,7 procenta dokonce předstihl věčného smolaře Dacii Logan (11,4 procenta) – a to se značným náskokem. Ale proč? Chybějící výměna oleje? Ne, problémy způsobuje také osvětlení, brzdy a nápravy – právě zde měli experti TÜV k Tesle Model 3 nejvíce výtek. U VW a Renaultu se ukazuje, že i elektromobily jsou na tom se servisní sítí lépe než bez ní. U tříletých modelů se e-Golf ocitl na 4. místě, zatímco Zoe v polovině žebříčku na 49. místě.

Odborník TÜV SÜD Wolz: „Že elektromobily potřebují méně údržby? To platí jen částečně! A týká se to hlavně pohonné jednotky, protože není třeba vyměňovat žádné kapaliny ani pohyblivé části. Ani my jsme nečekali, že si Tesla Model 3 povede tak špatně. Výsledek však potvrzuje naši hypotézu, že i elektromobily vyžadují pravidelnou údržbu.“

TRH S AUTOMOBILY STAGNUJE
Inflace, vysoké úrokové sazby, zákaz jízdy se spalovacími motory – mezi řidiči aut panuje v současné době velká nejistota. Mnozí raději dál jezdí svým starým vozem. To se odráží i na spíše stagnujícím trhu. Jeden z důsledků: Průměrné stáří vozového parku v této zemi dosáhlo nového maxima: 10 let.

V důsledku toho se starší vozidla stávají stále důležitějšími z hlediska bezpečnosti silničního provozu – stačí se podívat na míru závad starších vozidel: V prvních pěti letech zůstává celkový vítěz z roku 2024, VW Golf Sportsvan, nepřekonán. Míra 4,2 procenta ZZ a průměrný počet ujetých kilometrů 49 000. Vysoký nástup, lepší přehled: Pokud se zaměříme na SUV, jsou to řidiči vozu VW T-Roc (4,2 procenta ZZ / 51 000 km), kteří mají v servisu jen málo problémů. Totéž platí pro VW T-Cross po pěti letech: Míra 4,6 procenta ZZ při pouhých 34 000 kilometrech. Po sedmi letech má vysoké skóre Mazda CX-3 (6,5 procenta ZZ a 68 000 km). Podle statistické analýzy všech technických prohlídek v období od července 2022 do června 2023 by si měl každý, kdo potřebuje cenově dostupný a spolehlivý vůz pro rodinu, koupit Mercedes třídy B. Po devíti letech totiž skóruje s relativně malým počtem závažných závad (10,5 procenta) a také má najeto méně kilometrů: v průměru 90 000 km. Malé vozítko do města? V tomto případě vyniká svými solidními údaji Honda Jazz: 8,4 procenta ZZ po sedmi letech a 22,9 procenta po 13 letech. Do té doby však už malá Honda najezdí v průměru 117 000 kilometrů. Pro toho, kdo chce auto pro podnikatelské účely, je dobrou volbou sedm let staré Audi A6/A7 (11,5 procenta ZZ / 131 000 km). Dáváte-li přednost výrobkům od vynálezce automobilu, kupte si devět let starý Mercedes třídy C (15,5 procenta ZZ / 124 000 km). U Audi A4/A5 zajišťuje ingolstadtská společnost poměrně malé výdaje ještě i po 11 letech (19,8 procenta ZZ / 168 000 kilometrů). A pokud vám na stáří vozu nijak nezáleží, pak je volba zcela jasná: Volvo XC60. Po 13 letech má na tachometru bezmála 200 000 kilometrů, a pokud jde o závady, je mimořádně odolné – míra 22,5 procenta závažných závad představuje 5. místo.

TESLA VYTLAČUJE DACII
Na konci tabulky: Trvale poslední Dacia Logan předává pochodeň Tesle Model 3 (11,4 procenta ZZ a 14,7 procenta). Třetí od konce: Seat Alhambra s 10,3 procenta ZZ. V minulém Reportu to byl Citroen Berlingo, který si nyní výrazně polepšil: z 11,2 procenta ZZ na 7,4 procenta.

NEJLEPŠÍ „MINI“ JE OPEL KARL
Vítězové kategorií: Ve třídě „mini“ vítězí Opel Karl (3,6 procenta). U malých vozidel obsadil první místo Peugeot 208 (4,0 procenta). V kategorii kompaktních vozů odsunul nyní VW e-Golf z prvního místa Mercedes třídy A (2,6 procenta). Ve střední třídě se vedení opět ujímá třída C (3,9 procenta). Novinka u dodávek: I zde přebírá první místo od Mercedesu VW: Celkový vítěz Golf Sportsvan (2,4 procenta) vytlačuje třídu B. V kategorii SUV vítězí Audi Q2 a nechává tak v této třídě za sebou GLC.

S NEJNIŽŠÍM PODÍLEM ZÁVAD ZŮSTÁVÁ VE SROVNÁNÍ REGIONŮ TÜV SÜD I NADÁLE SASKO
TÜV SÜD vyhodnocuje dále svá data ze spolkových zemí Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Sasko a Hamburk. Výsledek ve všech kategoriích podle stáří vozu: Sasko má se svými 16 procenty nejnižší podíl závad, následuje Bavorsko s 17,7 procenta a Bádensko-Württembersko s 19,4 procenta. Na Hamburk připadá nejvyšší podíl závad: V zemi původu TÜV HANSE muselo 26,3 procenta všech vozidel přijet znovu kvůli závažným závadám.

TÜV Report každoročně vydává svaz TÜV, přičemž je považován za jeden z nejdůležitějších nezávislých poradců pro řidiče a kupce ojetých vozidel. TÜV Report 2024 obsahuje výsledky technických kontrol všech společností TÜV v Německu – více než deset milionů technických kontrol v období od července 2022 do června 2023. TÜV SÜD přispěl jako největší poskytovatel TK více než 4,5 miliony výsledků.

Upozornění: Obálka TÜV Reportu 2024 je ke stažení na adrese www.tuvsud.com/presse, fakta a čísla z TÜV Reportu 2024 jsou k dispozici na adrese www.tuvsud.com/tuev-report a www.tuev-verband.de.

Zdroj zprávy: TÜV SÜD Czech
tuv