Umělá inteligence a udržitelnost: KUKA a Swisslog podporují iniciativu OSN “AI for Good”

AI for Good 2023 v Ženevě

Iniciativa “AI for Good” ITU, specializované agentury OSN pro informační a komunikační technologie, shromáždila na svém globálním summitu v Ženevě přibližně 3 500 hostů, inovátorů v oblasti umělé inteligence, startupů a renomovaných řečníků. Iniciativa byla založena v roce 2017 a jejím cílem je přinášet řešení založená na umělé inteligenci, která by platila do cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs).

Kuka AI for Good

Na globálním summitu v Ženevě byl přítomen také ultrazvukový robot ARTHUR, který se zabývá léčbou artritidy.

 ©ITU/ D. Woldu

©ITU/ D. Woldu

“Udržitelnost znamená zodpovědné jednání společnosti vůči životnímu prostředí, našim zaměstnancům, zákazníkům a našemu sociálnímu prostředí,” řekl Dr. Hui Zhang, technologický ředitel společnosti KUKA, během svého hlavního projevu na globálním summitu AI for Good v Ženevě. “S našimi technologiemi pomáháme utvářet budoucnost práce a neseme odpovědnost za to, aby automatizovaná výroba využívala stále méně zdrojů.”

Energeticky úsporné roboty a systémy jsou podle něj zásadní pákou pro snižování spotřeby energie v průmyslové výrobě.

Kuka AI for Good

Dr. Hui Zhang, vedoucí technologické kanceláře společnosti KUKA, během svého hlavního projevu na globálním summitu AI for Good 2023 v Ženevě.

Podle Zhanga lze přechod k udržitelnější ekonomice a životu šetřícímu zdroje uskutečnit pouze s pomocí nových technologií, jako je automatizace, robotizace a digitalizace. Společnosti KUKA a Swisslog jsou si vědomy této odpovědnosti a podporují iniciativu OSN “AI for Good”, která se vyvinula jako celoroční digitální platforma, kde se mohou startupy a inovátoři v oblasti AI propojovat a vyměňovat si nápady. AI for Good organizuje ITU, specializovaná agentura OSN pro informační a komunikační technologie, spolu se 40 partnerskými organizacemi OSN.

Kuka AI for Good

©ITU/D.Woldu

Robotika a umělá inteligence ve zdravotnictví
Technologie KUKA se používají nejen v průmyslu, ale také ve zdravotnictví. Johannes Schaeferhoff, generální ředitel dánského startupu ROCPA, byl v Ženevě na pódiu společně s Hui Zhangem, aby představil ARTHUR. ARTHUR je ultrazvukový robot pro léčbu artritidy, který integruje KUKA Cobot LBR Med.

AI for Good 2023 v Ženevě.

©ITU/Rowan Farrell

“S ARTHURem přispíváme k cílům ‘zdraví a pohody’ a ‘rovnosti pohlaví’,” řekl Schaeferhoff během klíčové přednášky. “Onemocnění je chronické, s nenapravitelnou ztrátou kostní hmoty, která začíná osm týdnů po nástupu příznaků. Jeden ze tří pacientů je práce neschopný, mnozí kvůli nemoci chybí v práci a ženy jsou postiženy třikrát častěji než muži.”

Pacient může přímo komunikovat s robotickým systémem. To šetří čas lékaře při konzultaci pacienta, protože ultrazvukové snímky pro diagnostiku jsou již k dispozici. Systém ROPCA již funguje v několika dánských nemocnicích a plánuje se brzy provozovat také v Německu a posléze ve Velké Británii.

Kuka AI for Good

©ITU/D.Woldu

KUKA podporuje inovace i mimo vlastní společnost
ROPCA letos zvítězila v mezinárodní soutěži startupů Robotics for Good Innovation Factory. Soutěž je rovněž součástí iniciativy AI for Good. KUKA podpořila soutěž startupů a kromě finanční odměny ve výši 20 000 eur nabídla vítězi také inovační koučink.

AI for Good 2023 v Ženevě

©ITU/D.Woldu

“Podpora inovací, které mají pozitivní dopad na naši společnost, je nezbytnou součástí naší strategie,” říká Ulrike Tagscherer, vedoucí oddělení inovací společnosti KUKA. “Záměrně se zapojujeme do iniciativ, jako je ‘AI for Good’, abychom mysleli mimo vlastní rámec a pomohli startupům na jejich cestě.” Vzniká tak cenná síť, z níž mají prospěch obě strany.

Ulrike Tagscherer a její tým budou společnost ROPCA koučovat a vést ji na cestě k dalšímu milníku.

Zdroj zprávy: KUKA, zdroj fotografií zde.