Uplynulo přesně 70 let od vyválcování první trubky v ostravské huti

Přesně před sedmdesáti lety, 21. listopadu 1949, byla v nově otevřené rourovně vyválcována první bezešvá trubka.

nová huť

Od zkušebního provozu dodnes vyrobila ostravská rourovna téměř šestnáct milionů tun trubek a dala práci více než pěti a půl tisícům lidí. V současnosti je rourovna nejvýznamnějším výrobcem trubek v České republice a výrobky dodává do celého světa. Ke kulatému výročí vznikla i kniha s názvem 70 let Rourovny, na které se podíleli jak pamětníci, tak současní zaměstnanci.

trubky

I když se kunčická rourovna rodila v době válečného utrpení, převratů a vznikajících politických a vojenských uskupení, zásluhou zaměstnanců mnoha profesí se už za necelých 8 let od vyrobení první trubky stala, coby součást NHKG, uznávaným výrobcem trubek, od roku 1957 držitelem práva označovat své výrobky monogramem API – Amerického petrolejářského institutu.

trubky

„Během sedmdesáti let se nám podařilo vyrobit přibližně 15 800 000 tun trubek, což představuje zhruba 624 tisíc kilometrů. Pro představu, takovým množstvím by se dala obkroužit zeměkoule kolem rovníku 15 a půl krát,“ řekl Martin Klosko, ředitel rourovny huti Liberty Ostrava.

Nová huť

V současné době rourovna zaměstnává na 950 pracovníků, a přesto, že je výroba fyzicky náročná, je mezi zaměstnanci 160 žen, z toho 120 přímo ve výrobě. Závod vyrábí velkou škálu bezešvých trubek používaných po celém světě především v těžařském ropném průmyslu. Většina produkce míří za hranice, do celé Evropy, ale i do USA, Saudské Arábie, Ománu, Kuvajtu či Alžíru. Na tuzemský trh připadá přibližně 15 procent. V portfoliu produktů jsou i spirálově svařované trubky používané pro výstavby plynovodních vedení.

liberty

U příležitosti jubilea vyšla kniha s názvem 70 let Rourovny. Do knihy, která přibližuje nejen historii, ale i současnost rourovny, přispěla řada současných i bývalých zaměstnanců.

Liberty Ostrava a.s. je integrovaný hutní podnik s výrobní kapacitou 3,6 milionu tun oceli. V současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství a petrochemickém průmyslu. Je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. Spolu s dceřinými společnostmi má 6300 zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2018 činil 39 180 korun. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Huť patří do skupiny Liberty Steel, globální ocelářské a těžební společnosti. Ta je součástí globálního uskupení GFG Alliance, které se kromě těžby surovin a výroby kovů zabývá výrobou obnovitelné energie, bankovnictvím a službami v oblasti nemovitostí. GFG Alliance se sídlem v Londýně má celosvětově 30 000 zaměstnanců a obrat přes 20 miliard.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava a.s.