V květnu odešlo z evidence Úřadu práce ČR téměř 40,5 tisíce lidí, nezaměstnanost klesla

úřad práce

Úřad práce ČR evidoval k 31. 5. 2023 celkem 253 893 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 7 790 méně než v předchozím měsíci a o 18 425 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně poklesl o 0,1 p. b., meziročně o 0,3 p. b. vzrostl. Ke konci května činil 3,5 %. V mezinárodním srovnání byla míra nezaměstnanosti podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za duben) druhá nejnižší v celé EU, a to 2,7 % (průměr EU 6 %).

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobému vývoji, tak ročnímu období. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v dělnických a vysoce odborných profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

“Pracovní trh nadále ovlivňují sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci ÚP ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ shrnuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Prostřednictvím ÚP ČR zaměstnavatelé momentálně nabízejí „brigádnická“ místa zejména v sezónních činnostech. Mají zájem o pomocné síly v pohostinství, gastronomii, prodejnách, pomocníky ve výrobě, v rekreačních resortech (pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, uklízeče nebo pracovníky v lesnictví či zahradnictví. Sezónní činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat. Přesto lze očekávat, že i přes aktuální stabilizaci mohou trh práce nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině.

Kompletní zprávu si můžete stáhnout zde (PDF, 8 stran).

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR
úřad práce