V roce 2022 investuje Bosch do svých polovodičových závodů více než 400 milionů eur

BOSCH polovodiče

Ve světle globálního nedostatku čipů pokračuje Bosch v investicích do této oblasti. Jen několik týdnů po otevření nové továrny na výrobu čipů v Drážďanech oznamuje tato technologická a servisní společnost další devíticifernou investici do svých zařízení na výrobu čipů. Jen v roce 2022 plánuje Bosch investovat více než 400 milionů eur do rozšíření svých polovodičových závodů v Drážďanech, Reutlingenu a malajském Penangu.

BOSCH polovodiče

Většina investic bude v roce 2022 použita na ještě rychlejší rozšíření výrobních prostor v novém závodě na výrobu čipů na základě technologie 300 mm křemíkových desek v Drážďanech. Přibližně 50 milionů eur z plánované částky poputuje v příštím roce také do závodu na výrobu polovodičů v Reutlingenu u Stuttgartu. V letech 2021 až 2023 zde Bosch investuje celkem 150 milionů eur do dalších „čistých“ prostor. Společnost Bosch buduje v malajském Penangu testovací centrum pro polovodiče na zelené louce. Od roku 2023 se zde budou testovat hotové polovodičové čipy a senzory. „Plánované investice opět dokazují strategický význam našich vlastních výrobních kapacit v klíčové technologii polovodičů,“ říká Denner.

“Poptávka po čipech stále rychle roste. Zejména v současné situaci proto důsledně rozšiřujeme výrobu polovodičů, abychom mohli našim zákazníkům poskytnout co nejlepší možnou podporu.” Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch.

 

BOSCH polovodiče

Rychlejší náběh v Drážďanech, nové „čisté“ prostory v Reutlingenu
„Naším cílem je zahájit výrobu polovodičů v Drážďanech dříve, než bylo plánováno, a zároveň rozšířit kapacitu „čistých“ prostor v Reutlingenu. Každý další čip z naší výroby v současné situaci pomůže,“ říká Harald Kröger, člen představenstva společnosti Bosch. Celkem se plocha „čistých“ prostor v Reutlingenu zvětší ze současných 35 000 metrů čtverečních o více než 4 000 metrů čtverečních ve dvou krocích. První krok – rozšíření výrobní plochy pro 200 milimetrové křemíkové desky o 1 000 metrů čtverečních na celkových 11 500 metrů čtverečních – byl již dokončen. V posledních měsících byly kancelářské prostory za tímto účelem přeměněny na „čisté“ prostory a propojeny se stávající továrnou pomocí mostu. Výroba polovodičů v nových prostorách běží od září. „Výrobní kapacitu pro polovodiče z 200 milimetrových desek jsme již zvýšili přibližně o deset procent,“ říká Kröger. Investice na tento účel činila 50 milionů eur (v roce 2021). Společnost tak reaguje zejména na zvýšenou poptávku po senzorech MEMS a výkonových polovodičích z karbidu křemíku. Ve druhém kroku bude do konce roku 2023 vytvořeno dalších 3 000 metrů čtverečních „čistých“ prostor. Společnost Bosch zde bude investovat dalších 50 milionů eur v letech 2022 a 2023. Bosch v Reutlingenu rovněž vytvoří v oblasti vývoje polovodičů 150 nových pracovních míst.

BOSCH polovodiče

Nové testovací centrum v malajském Penangu
Další část investic plánovaných na rok 2022 bude směřovat do nového testovacího centra polovodičů v malajském Penangu. Vysoce automatizovaná a propojená továrna bude od roku 2023 sloužit k testování polovodičových čipů a senzorů. Celkem má společnost Bosch k dispozici více než 100 000 metrů čtverečních pozemků na pevninském pásu Penangu, které budou postupně zastavěny. Nejprve bude vybudováno testovací centrum o rozloze přibližně 14 000 metrů čtverečních – včetně „čistých“ prostor, kanceláří, výzkumu a vývoje a také školicích zařízení pro až 400 zaměstnanců. Zemní práce na nové stavbě byly zahájeny již na konci roku 2020. Budovy se staví od května 2021. Zahájení provozu testovacího centra je naplánováno na rok 2023. Dodatečné testovací kapacity v Penangu mají vytvořit prostor pro budoucí umísťování nových technologií v továrnách společnosti Bosch na výrobu polovodičů, například polovodičů z karbidu křemíku v Reutlingenu. Díky novému závodu v Asii se navíc pro čipy výrazně zkrátí dodací lhůty a dopravní vzdálenosti.

“Bosch spojuje své specifické znalosti v oblasti polovodičů a automobilového průmyslu a vyvíjí špičkové elektronické systémy. Z toho těží naši zákazníci a nespočet lidí, kteří si chtějí i v budoucnu užívat bezpečnou a efektivní mobilitu.” Harald Kröger, člen představenstva společnosti Bosch

Jedinečnost polovodičů
Mikroelektronika je rozhodujícím faktorem úspěchu pro všechny oblasti podnikání společnosti Bosch. Společnost rozpoznala potenciál této technologie již v počátcích a vyrábí polovodičové součástky již více než 60 let. Bosch je tak jednou z mála společností, která má kromě know-how v oblasti elektroniky a softwaru také hluboké znalosti v oblasti mikroelektroniky. Společnost Bosch spojuje tuto rozhodující konkurenční výhodu se svou silnou stránkou ve výrobě polovodičů. Technologická a servisní společnost vyrábí polovodičové součástky v Reutlingenu od roku 1970. Používají se v automobilovém průmyslu i ve spotřební elektronice. Moderní elektronika v automobilech je základem pro ochranu klimatu a před nehodami v silničním provozu a také pro efektivitu jízdy. „Bosch spojuje své specifické znalosti v oblasti polovodičů a automobilového průmyslu a vyvíjí špičkové elektronické systémy. Z toho těží naši zákazníci a nespočet lidí, kteří si chtějí i v budoucnu užívat bezpečnou a efektivní mobilitu,“ říká Kröger. Výroba v továrně s 300 milimetrovou technologií křemíkových desek v Drážďanech byla zahájena letos v červenci – o půl roku dříve, než bylo plánováno. Čipy vyráběné v novém závodě se zpočátku používají v elektrickém nářadí Bosch. Pro potřeby automobilového průmyslu byla výroba čipů zahájena v září, tedy o čtvrt roku dříve, než bylo plánováno. Od zavedení 200 milimetrové technologie v roce 2010 investovala společnost Bosch do svých závodů na výrobu čipů v Reutlingenu a Drážďanech více než 2,5 miliardy eur. Kromě toho se počítá s dalšími miliardovými investicemi do vývoje mikroelektroniky.

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosch