Výroba automobilů v Česku zaznamenala meziročně čtvrtinový nárůst

Foto Lukáš Wagneter

V České republice bylo od začátku roku vyrobeno 215 101 osobních vozidel, tedy o čtvrtinu více než v minulém roce. Nadále se však do objemu produkce promítají rozkolísané dodavatelské řetězce a nedostatek některých komponent, které téměř na celý únor zastavily výrobu v kolínské Toyotě. Pokles výroby způsobený zejména nedostatkem polovodičů zaznamenali i výrobci autobusů a motocyklů. Vozidel s elektrickým pohonem bylo vyrobeno 22 280, jejich podíl na celkové produkci se tak dlouhodobě drží na úrovni deseti procent.

autosap toyota Foto Lukáš Wagneter

Výroba modelu Yaris v kolínské Toyotě. | Foto Lukáš Wagneter

„Navzdory téměř měsíc trvající odstávce výroby v kolínské Toyotě, způsobené nedostatkem komponent se od ledna do února výrobcům osobních vozidel podařilo meziročně navýšit celkovou produkci a podpořit tak výkon domácí ekonomiky. Pokračující meziroční pokles výroby autobusů a motocyklů však ukazuje, že čipová krize není za námi a jak finální výrobci, tak dodavatelé budou muset čelit napjatým dodávkám i v průběhu roku 2023. Celý sektor je navíc ve značné nejistotě ohledně dalšího vývoje, pokud jde o zablokované schvalování cílů CO2. Proto silně apelujeme na zástupce států a evropských institucí, aby technologicky neutrální finální dohody bylo dosaženo co možná nejdříve. Současně důrazně varujeme před negativními dopady, které by případné odkládání či zpochybnění cílů snižování emisí CO2 mohlo vnést do projednávání dalších oborových norem, zejména pak Euro 7/VII. Tu ve své současné podobě nadále považujeme za kritickou hrozbu pro udržení chodu odvětví, pracovních míst i nabídky modelů vozidel, odpovídající požadavkům zákazníků,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Osobní vozidla
V lednu a únoru bylo v České republice vyrobeno 215 101 osobních vozidel, tj. meziročně o 26,2 % více než v prvních dvou měsících předchozího roku. Elektrických vozidel bylo v daném období vyrobeno 22 280 ks a jejich podíl na tuzemské produkci automobilů přesahoval 10,3 %. Celkem bylo vyrobeno 15 923 bateriových BEV a 6 357 plug-in hybridních PHEV vozidel.

Největší tuzemská automobilka ŠKODA AUTO vyrobila v lednu a únoru ve svých tuzemských závodech 141 688 osobních automobilů (+28,6 %). Elektrických vozů (bateriových BEV a plug-in hybridních PHEV) vyrobila ŠKODA 10 918 ks, tj. 7,7 % z celkové produkce značky. Z toho bylo 9 072 vozidel bateriových BEV a 1 846 vozidel plug-in hybridních.

V nošovickém závodě automobilky Hyundai bylo za první dva měsíce vyrobeno celkem 54 100 vozidel, tj. o 17,4 % více než ve stejném období loňského roku. Z celkového počtu vozidel mělo 6 851 ks čistě elektrický a 4 511 ks plug-in hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy tvořily více než 21 % celkové produkce.

I přes téměř celý měsíc únor trvající odstávku výroby se v kolínské Toyotě za první dva měsíce roku vyrobilo celkem 19 313 osobních vozidel, tj. meziročně o 36,9 % vozidel více než ve stejném období loňského roku. Nárůst výroby je dán nižší srovnávací základnou prvních dvou měsíců roku 2022, ve kterém se automobilka připravovala na spuštění nové linky pro výrobu modelu Aygo X a také prošla krátkodobou odstávkou výroby. Ve světle nedostatku komponentů a jimi způsobené odstávky produkce vyrobila Toyota v únoru letošního roku 1 318 ks vozidel, tj. o 75,6 % méně než v únoru roku 2022.

Autobusy
V lednu a únoru 2023 bylo v Česku vyrobeno o 108 autobusů méně než ve stejném období loňského roku. Celková hodnota výroby dosáhla 633 autobusů, což představuje -14,6 % pokles oproti předchozímu roku.

Ve vysokomýtském IVECO CR bylo vyrobeno 584 autobusů, tedy o 14,1 % méně než ve stejném období loňského roku. SOR Libchavy dokázal v prvních dvou měsících tohoto roku vyrobit 45 autobusů, tj. o 1 ks méně než vloni.

Společnost KHMC vyrobila v lednu a únoru 4 ks minibusů. V segmentu elektrických pohonů nebyl v prvních dvou měsících vyroben žádný elektrický autobus.

Motocykly
Také tradiční výrobce motocyklů JAWA Moto zaznamenal pokles výroby. Z výrobní linky tuzemské značky sjelo celkem 109 motocyklů (-76,1 %), v meziročním absolutním srovnání tedy o 347 motocyklů méně než v lednu a únoru loňského roku.

Zdroj zprávy: Sdružení automobilového průmyslu ČR
AutoSAP