ABB nyní nabízí ultraprémiový motor IE5 pro prostředí s nebezpečím výbuchu

ABB IE5-SynRM

Společnost ABB rozšířila svou rodinu synchronních reluktančních motorů IE5 (SynRM) o nového člena: IE5-SynRM se zvýšenou bezpečností. S těmito motory, které mají až o 40 procent nižší energetické ztráty než standardní motory IE3, lze nyní poprvé zaručit bezpečnost a maximální energetickou účinnost současně v oblastech s nebezpečím výbuchu.

IE5-SynRM

Nová varianta IE5-SynRM byla vyvinuta pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu v různých náročných průmyslových aplikacích s řízenou rychlostí. Vyznačuje se přesným ovládáním a vysokou účinností v celém rozsahu otáček i při částečném zatížení. Díky tomu je varianta nového motoru IE5-SynRM-Ex ideální pro modernizaci standardních asynchronních motorů se zvýšenou bezpečností pro čerpadla, ventilátory a kompresory v odvětvích, kde se mohou vyskytovat výbušné plyny, páry nebo prach, například v ropném a plynárenském průmyslu Plynárenský průmysl , chemický průmysl, zpracování dřeva nebo v mlýnech na mouku.

IE5-SynRM

Motor se zvýšenou bezpečností IE5 SynRM ukázaný při testu ve vývojovém zařízení ABB

Nový SynRM se zvýšenou bezpečností umožňuje zákazníkům dosáhnout nejen úspory energie, ale také hospodárnějšího designu. Tyto motory chladiče by mohly být například použity v oblastech zóny 1-T3, kde by se tradičně volil nevýbušný motor. V zóně 2 je důležitá vyšší zatížitelnost synchronních reluktančních motorů, protože tyto motory také poskytují vyšší výkon než asynchronní motory stejné velikosti, paralelně se zlepšenou účinností. Konkrétní aplikaci pak může potenciálně zvládnout menší a tedy cenově výhodnější motor.

IE5-SynRM
IE5-SynRM se zvýšenou bezpečností jsou k dispozici s výkony mezi 5,5 a 315 kilowatty a ve velikostech od IEC 132 do 315.

Stefan Flöck, vedoucí divize nízkonapěťových motorů ABB IEC, říká: „Nyní poprvé zpřístupňujeme výhody ultraprémiové účinnosti IE5 sektorům s potenciálně výbušnou atmosférou, čímž představujeme světovou novinku. Aplikace špičkové technologie udělala z našeho IE5-SynRM zásadní změnu pro společnosti v celé řadě průmyslových odvětví. Protože zvyšování efektivity je pro tyto společnosti klíčové, aby dosáhly nulových čistých emisí a optimalizovaly své obchodní náklady.“

Klíčovým plusem IE5-SynRM se zvýšenou bezpečností je jeho chladnější provoz ve srovnání se standardními konstrukcemi. Skladovací teplota se sníží až o 15 °C a teplota vinutí až o 30 °C. To zvyšuje spolehlivost, prodlužuje životnost motoru a snižuje nároky na údržbu.

Synchronní reluktanční technologie kombinuje výkon motorů s permanentními magnety s jednoduchostí a snadnou údržbou asynchronních motorů. Navíc neobsahuje magnety ani vzácné zeminy a tím chrání životní prostředí. IE5-SynRM se zvýšenou bezpečností jsou k dispozici s výkony mezi 5,5 a 315 kilowatty a ve velikostech od IEC 132 do 315.

Více informací o technologii SynRM naleznete zde .

ABB představí synchronní reluktanční motor IE5 pro nebezpečné prostory na SPS 2023 od 14. do 16. listopadu v hale 4, stánek 420.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male