Češi pomáhají zúrodnit egyptskou poušť. SIGMA GROUP dodává technologie k závlahovým čerpacím stanicím za 830 milionů s pojištěním EGAP

sigma egap egypt

Česká společnost SIGMA GROUP dodává technologie pro dvojici egyptských závlahových čerpacích stanic pro rozsáhlý závlahový projekt. Kaskáda Mostakbal s celkovým počtem sedmi stanic bude na dlouhé vzdálenosti z delty řeky Nilu čerpat značné množství vody do pouštních oblastí. Jejich kultivací chce Egypt zvýšit svou zemědělskou produkci. Zakázku v objemu zhruba 830 milionů korun pojistila exportní pojišťovna EGAP.

sigma egap egypt

 

„Cílem projektu je zúrodnění části země, kde je nyní poušť. Voda bude čerpána částečně přímo z Nilu a pak také z čistíren odpadních vod. Co do celkového instalovaného výkonu čerpadel je to asi největší projekt v historii Sigmy. Dodáváme dvě čerpací stanice, na každé je 14 shodných čerpadel, takže to je 28 kusů. Čerpadlo má přitom kapacitu zhruba 10,3 kubíku vteřinových,“ vysvětluje Luboš Michlík, generální ředitel a člen představenstva SIGMA GROUP. Pro představu, čerpací stanice při maximálním výkonu by napustila olympijský plavecký bazén za pouhých 17 vteřin. „Pojištění EGAP nám pomohlo navýšit limit u úvěrující banky a zajistit tak potřebné financování projektu,“ dodal Michlík.

SIGMA GROUP má v Egyptě skvělé renomé. První zakázky zde realizovala už v padesátých letech minulého století. Tentokrát firma z hanáckého Lutína uspěla ve světové konkurenci 14 hlavních dodavatelů, které Egypt pro projekt kaskády čerpadel oslovil.

sigma egap egypt

 

„SIGMA GROUP patří ke světové špičce v oboru, což ostatně prokazují i projekty, které s EGAPem již realizovala v minulosti. V tomto případě se přímo podílí na zvyšování potravinové soběstačnosti země, která je z podstatné části závislá na zahraničním dovozu, což se zejména v době omezeného vývozu obilí z válkou zmítané Ukrajiny ukazuje jako humanitárně potřebné,“ řekl k projektu předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Na kaskádě Mostakbal, která je součástí velkého egyptského projektu New Delta, se vedle Sigmy podílejí ještě tři další velcí světoví dodavatelé technologií. Celkem bude kaskádu tvořit 7 čerpacích stanic. Češi dodávají čtvrtou a pátou z nich. Voda, zavlažující budoucí zemědělskou půdu, by jimi mohla proudit už příští rok.

SIGMA GROUP: zemědělství a závlahy
sigma groupVíce než 155 let zkušeností stojí za tím, že čerpadla značky SIGMA dopravují vodu i do těch nejsušších koutů světa. Pro oblast zemědělství a závlah SIGMA nabízí nejen výkonná velkokapacitní čerpadla, ale i kompletní dodávky investičních celků dle individuálních požadavků zákazníka. Hlavní specializací v tomto oboru jsou výstavby čerpacích stanic a úpraven vod různých velikostí. V oblasti pouští jsou budovány nejen velkoplošné závlahové projekty, ale i drenážní stanice, které zajišťují odvodňování zasolené vody. Všechny tyto aplikace zahrnují vypracování studie, poradenství, nalezení optimálního řešení, vypracování nabídky, dodávku zařízení, zkoušky a následné uvedení do provozu. Úspěšné instalace čerpacích stanic můžeme nalézt nejen v České republice nebo na Slovensku, ale i v Iráku, Indii nebo Egyptě.

Zdroj zprávy: EGAP
egap