Dohoda s Chile, blokem Mercosur a posilování obchodních vztahů. Ministr Síkela jednal v Bruselu

Jozef Síkela

Důležité obchodní dohody, hledání cest, jak zabránit obcházení protiruských sankcí i příprava na 13. Ministerskou konferenci Světové obchodní organizace. Ministr Jozef Síkela se v Bruselu zúčastnil jednání ministrů pro obchod. Ministři také stvrdili podpis obchodní dohody s Chile, ke kterému by mělo dojít do konce tohoto roku.

santiago de chile

Jedním z nejdůležitějších bodů Rady bylo stvrzení obchodní dohody s Chile, kterou předběžně dojednalo české předsednictví. Dohoda umožní jednoduší obchodování a investování mezi oběma stranami, odstraní cla a další poplatky a celkově prohloubí vzájemné vztahy.

„Suroviny jako lithium jsou nezbytné pro výrobu elektrických aut. A právě proto jsem rád, že jsme dnes podpořili podepsání obchodní dohody s Chile, která by měla být uzavřena do konce tohoto roku. Tato dohoda přinese nové příležitosti pro naše společnosti hlavně v oblasti surovin, které jsou pro náš rozvoj velmi důležité,“ doplnil ministr Síkela.

mercosurMinistři projednali též dohodu s obchodním blokem Mercosur. Ministr Síkela zdůraznil její bezprecedentní ekonomický i geopolitický význam a upozornil na to, že je potřeba dohodu dokončit co nejdříve.

 

„Světoví hráči si uvědomují význam Latinské Ameriky a snaží se posilovat svůj vliv v regionu. Žádnému z nich se však zatím nepodařilo vyjednat obchodní dohodu s celým blokem Mercosur. Úspěšné dokončení dohody s Evropskou unií by vytvořilo jednu z největších zón volného obchodu na světě, a to navíc s regionem, který je jinak třetím zemím velice uzavřen,“ řekl ministr Síkela s tím, že dohoda přinese nové příležitosti a zvýší konkurenceschopnost odstraněním většiny cel.

Úspěšné dokončení obchodní dohody s blokem Mercosur by českým exportérům ušetřilo na clech ročně více než 2 miliardy korun a na odstranění netarifních bariér v obchodu zbožím a službami téměř 8 miliard korun ročně.

santiago de chile

V diskuzi věnované transatlantickým vztahům byla jedním z témat vyjednávaná Dohoda o kritických minerálech, která by měla snížit negativní dopady amerického zákona IRA v oblasti elektromobilů.

„Trh s elektrickými auty se neustále vyvíjí a Evropská unie s tím musí držet krok. Tato dohoda nám pomůže vytvořit rovné podmínky pro obchod s elektrickými auty pro naše občany a společnosti,“ uvedl ministr Síkela.

V případě ujednání o udržitelné oceli a hliníku se členské státy shodly, že je třeba přistupovat opatrně k možným retaliačním opatřením, jelikož eskalace v této situaci není žádoucí.

ADK

Reklama

Tématem jednání Rady bylo také obcházení protiruských sankcí, ministr Síkela zdůraznil potřebu silnější spolupráce napříč EU, aby se podařilo obcházení sankcí co nejvíce zamezit, a tím zvýšit jejich účinnost.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo