EIGA „Enabling H2 together!“ Největší výrobci a dodavatelé technických plynů se sešli v Antverpách

cylinders eiga sumit

Ve dnech 24. a 25. ledna se v Antverpách konal zimní summit Evropské asociace technických plynů (EIGA), kterého se účastnilo zhruba 250 delegátů z celého světa a přes 40 vystupujících. Samozřejmě všichni zúčastnění vědí, že vodík není novinkou, jeho užití se ale stále rozvíjí s ohledem na jeho bezemisní výrobu a použití.

cylinders EIGA „ENABLING H2 TOGETHER!"

Již v roce 1874 Jules Verne v jeho knize Tajuplný ostrov napsal „Čím se tedy bude topit, nebude-li uhlí? Vodou, ovšem rozloženou na její prvky,“ odpověděl Cyrus Smith. „Budou ji rozkládat bezpochyby elektřinou, která se stane mocnou a hybnou silou. Věřím, že vody bude využíváno jako paliva. Voda (vodík) je uhlím budoucnosti.“

Vodíkový průmysl se rozjíždí a investoři vidí ve vodíků obrovskou příležitost. Ve světě je v současnosti realizováno přes 1400 vodíkových projektů (projekty nad 1 MW) s tím, že lze pozorovat 40procentní meziroční vzestup počtu projektů. Centry vodíkového rozvoje jsou dnes EU, USA, Čína. Začínají se prosazovat i nová vodíková teritoria v podobě Jižní Ameriky a Oceánie+Austrálie. Vodík a vodíkové sloučeniny mohou nahradit veškerou palivovou základnu v oblasti průmyslu, energetiky a mobility.

Skupina Cylinders Holding přitom prosazuje jednoznačný důraz na bezpečnost, tj. na kvalitní materiály, špičkové zpracování a vysokou odbornost provozovatelů.

Hlavní témata, která zazněla a zaujala na summitu EIGA:

1. Příležitost rozvoje vodíkových technologií v celé šíři odvětví (mobilita, chemický průmysl, zpracování materiálů, energetika,….)
2. Celosvětově rostoucí počet projektů
3. Vodík je nutné vnímat včetně vodíkových sloučen (amoniak, metanol, kapalina, e-paliva…)
4. Vodíkové technologie – jejich rozmanitost a vývoj
5. Bezpečnost jako neoddiskutovatelná podmínka vodíkové budoucnosti
6. Zkušenosti z provozování vodíkových technologií
7. Vývoj nových materiálů, zlepšování vlastností

Z pozice Cylinders Holding vnímáme, že kvůli specifickým vlastnostem vodíku je nutné vyvíjet vysoce inovativní technologie a materiály a současně dále pracovat a zdokonalovat materiály v podobě kvalitních ocelí, které jsou při TOP zpracování v některých aplikacích téměř nepřekonatelné. Více zde.

Zdroj zprávy: Cylinders Holding
cylinders