FANUC – Řešení pro průmysl obráběcích strojů

Inovace FANUC snižují náklady na energii, podporují digitalizaci a zmírňují nedostatek dovedností. Navzdory současnému globálnímu omezení investic očekává FANUC ve střednědobém až dlouhodobém horizontu výrazný nárůst poptávky po automatizaci továren, a to i v Evropě.

fanuc emo

Na nedávné výstavě EMO 2023 v Hannoveru společnost představila své nejnovější produkty a řešení a ukázala, jak mohou výrobci a uživatelé obráběcích strojů řešit naléhavé problémy, jako jsou rostoucí náklady na energii, digitalizace a nedostatek dovedností.

FANUC EMO 2023

Mezi nejdůležitější inovace patřila nová generace CNC, která, i když je stále ve vývoji, měla na EMO světovou premiéru. Nový FS500-iA vybavený moderním rozhraním iHMI2 poskytuje výrazně vyšší výkon, podporu jakékoli kinematiky stroje a lepší přehlednost pro obsluhu. Uživatelé mohou také dosáhnout úspory energie kolem 10 procent díky novému systému pohonu ai-D. Společnost FANUC již mnoho z těchto výhod implementovala do vylepšených verzí svého stávajícího systému FS30i/31i/32i-B Plus a standardní FS0i-F Plus CNC řešení.

fanuc cnc

V oblasti digitalizace nabízí FANUC několik řešení s přidanou hodnotou, včetně technologie digitálního dvojčete, která pomáhá s vývojem softwaru stroje a specifickým návodem pro operátora. Technologie digitálního dvojčete může také sloužit k optimalizaci výkonu, zefektivnění operací a testování nových konceptů, vše zmapované virtuálně, ale velmi realisticky na podporu rychlé implementace.

fanuc emo

Pokud jde o získávání a analýzu dat, společnost FANUC může poskytnout řadu integrovaných řešení IoT a také základní balíček FIELD System pro platformu IoT společnosti. Kromě toho FANUC nabízí rozhraní pro všechny hlavní platformy IoT, což je důležitý předpoklad na cestě chytré továrny. Aby společnost demonstrovala snadnou integraci produktů FANUC – CNC, robotů a ROBOMACHINES (spolu s periferiemi) – do plně automatizované továrny, ukázala na EMO efektivní výrobní buňku se dvěma obráběcími centry ROBODRILL řady α-DiB Plus a dvěma ROBOCUT α- Drátové EDM stroje CiC.

fanuc robocut

Mezi nejvýznamnější z řady strojů FANUC prezentované na EMO patřil ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 s kapacitou automatické výměny nástrojů 28 stanic a delším zdvihem osy Y o 500 mm. K vidění byl také ROBOCUT α-C800iC drátěný EDM stroj, který doplňuje řadu jako největší model FANUC CiC s vylepšenou přesností a snadností použití. ROBOSHOT α-S50iVstřikovací lis B, což je plně elektrický model s mimořádně nízkou spotřebou energie, se vyznačoval podporou robota řady FANUC LR Mate pro předvedení plně automatizovaného provozu.

fanuc robodrill α-D28LiB5Adv Plus Y500.

Zatímco automatizace obráběcích strojů byla v posledních letech pro společnost FANUC důležitým hnacím motorem prodeje, roboti si také našli cestu do továren, logistických center a dalších míst, kde vykonávají širokou škálu aplikací. Stále větší počet obsahuje systémy vidění, které vyžadují vysoký výpočetní výkon. Na veletrhu EMO FANUC představil svůj nový iPC Box, který je spolehlivým průmyslovým řešením pro pokročilé robotické aplikace.

fanuc ipc box

Společnost, která má ve svém sortimentu více než 200 modelů robotů a nedávno oznámila dodání svého miliontého robota, vystavila řadu robotů v nejrůznějších zajímavých aplikacích. Mezi poutače patřil nejvýkonnější robot na světě M-2000iA/2300, který zvládne užitečné zatížení až 2300 kg, a M-1000iA s nosností 1000 kg. Oba přitahovali velkou pozornost svými vysoce všestrannými pohyby, stejně jako rozsáhlá řada kolaborativních robotů (cobotů) společnosti FANUC.

M-2000iA/2300

Společnost FANUC nedávno rozšířila užitečné zatížení svých cobotů na 30 kg pro CRX-25iA a 50 kg pro CR-35iB, což z posledního modelu dělá nejvýkonnějšího cobota na trhu. Poptávka po cobotech v posledních letech dramaticky vzrostla, protože se snadno integrují do stávajících výrobních linek bez potřeby bezpečnostních bariér nebo hlídání, čímž šetří místo a poskytují možnost pracovat „ruku v ruce“ s továrními dělníky.

fanuc emo crx

 

“Chceme zbavit pracovníky opakujících se, nudných a nebezpečných úkolů,” řekl Marco Ghirardello, prezident a generální ředitel FANUC Europe, na tiskové konferenci na EMO. “Zaměstnanci i společnosti mohou mít prospěch z toho, že své zaměstnance přeřadí na náročnější úkoly, kde mohou lépe využít své kognitivní schopnosti.”

 

fanuc emo

Aby společnost FANUC pomohla společnostem zvýšit kvalifikaci jejich zaměstnanců, rozšířila svá školicí centra a akademie po celé Evropě. Společnost také spolupracuje s univerzitami a vzdělávacími institucemi na školení nové generace odborníků na automatizaci.

Zdá se, že snaha společnosti FANUC o inovace, školení, spolehlivé produkty a služby spolu s její velkou prodejní a servisní sítí s více než 20 pobočkami v Evropě a více než 260 pobočkami po celém světě se vyplácí.

“V Evropě v současnosti vidíme mnoho zákazníků, kteří chtějí expandovat mimo své domácí trhy a volí nás jako globálního partnera,” řekl Ghirardello.

Oznámil také, že FANUC bude i nadále úzce spolupracovat se zákazníky a zachová svou strategii vývoje inovativních řešení pro zlepšení výrobního průmyslu.

Fanuc MSV banner

Reklama

Přijďte se přesvědčit na vlastní oči kam se posunula automatizace na stánky v pavilonech P č. stánku 34 a pavilonu G1 č. stánku 31 od 10. do 13. října 2023 na brněnském Výstavišti.

Zdroj zprávy: FANUC