Jeřáb z Huismanu pomáhá na Tchaj-wanu s výrobou čisté energie na moři

Huisman Green Jade

Společnost Huisman Czech Republic přispěla k úspěchu významného projektu na poli obnovitelné energie na Tchaj-wanu. Těžkotonážní jeřáb s nosností 4 000 tun, jehož klíčové části byly vyrobeny ve sviadnovském závodě, přešel do ostrého provozu na moři. Jeřáb je důležitou součástí lodi Green Jade, provozované společností CSBC+DEME Wind Engineering, kde pomáhá s instalací základů pro obří větrné turbíny na moři.

Jeřáb OMC, s nosností 4 000 tun a zdvihem 125 metrů nad palubou, vyniká svou schopností efektivně manipulovat s velkými konstrukcemi.

Huisman Green Jade

„Klíčové části tohoto vyspělého jeřábu jsme vyrobili u nás v Česku a celkově jsme na tomto projektu odpracovali přibližně 35 000 hodin,“ upřesňuje Karel Pavlíček, Managing Director ze závodu Huisman Czech Republic, a dodává: „Ve Sviadnově jsme vyráběli například části ramene jeřábu, navijáky a bubny pro navíjení lan nebo důležitý systém pro zajištění jeřábu v případě přetržení lana, který zabraňuje nekontrolovatelnému pádu jeřábu do moře.“

Huisman Green Jade

Sestavování jeřábu probíhalo přímo na Tchaj-wanu. O detailní dohled nad svařováním a dodržováním technologických postupů se postaral Jan Toman, koordinátor výroby z Huisman Czech Republic, který na Tchaj-wanu strávil tři měsíce:

„Měl jsem na starosti zejména monitoring a supervizi nad dodržováním správných technologických procedur svařování. To spočívalo v každodenní kontrole připravenosti svarů, technologické disciplíny nebo kvality provedení.”

Huisman Green Jade

Loď Green Jade bude přepravovat a instalovat novou generaci základů pro větrné turbíny. Díky unikátnímu designu jeřábu Huisman může loď přepravit a nainstalovat nejtěžší komponenty v jedné zásilce, což vede ke snížení nákladů na další pomocnou přepravu a instalaci. Nedávno společnost CSBC-DEME Wind Engineering úspěšně nainstalovala první základy mořské větrné farmy Zhong Neng o chystaném výkonu 298 MW.

Huisman Green Jade

 

O společnosti Huisman:

  • Společnost Huisman, která působí ve Sviadnově od roku 1997, je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech“ strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou pro energetický, námořní, těžební, železniční a zábavní průmysl.

  • Mezi produkty firmy patří námořní a pozemní jeřáby, mobilní vrtné soupravy, řešení pro pokládání potrubí v moři, zařízení pro zábavní průmysl, podvozky pro stavební a údržbová kolejová vozidla, kompozitní trubky a další.

  • Výrobky společnosti Huisman míří zejména na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.

  • Mezi nejvýznamnější zákazníky českého Huismanu patří společnosti BMS, Heerema, Subsea 7, COSCO, Vekoma.

  • Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů.

  • Česká společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která byla založena v roce 1929 v Nizozemí a centrála včetně vedení se nachází ve městě Schiedam. Kromě Sviadnova má Huisman výrobní závod v holandské centrále a také v Číně. Obchodní zastoupení včetně projektové a servisní podpory je dále ve Spojených státech amerických, Brazílii, Singapuru a v Norsku.

Zdroj zprávy: Huisman ČR