Komentář generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala k výsledkům českého exportu za prosinec a celý rok 2022

CzechTrade

I když byl rok 2022 částečně ve znamení obnovy po dvou pandemických letech, tak byl také, co se hodnoty exportu týče, rekordní. Jsem rád, že se potvrdily naše minulé prognózy, že hodnota vývozu za uplynulý rok překoná ten předchozí. S celoročními výsledky velmi oceňuji české exportéry za jejich vynikající exportní výkon. Oproti roku 2021 vzrostl export o 13,3 % a dosáhl 4473,9 mld. Kč. Nárůst je i oproti poslednímu předcovidovému roku 2019, a to o 21,2 %. Je třeba vzít v úvahu, že čísla mohou částečně reflektovat nárůst cen.

Radomil Doležal CzechtradeNaprostá většina exportérů přitom opustila ruský trh a velice omezený byl také vývoz na Ukrajinu, i když za posledních pět měsíců roku 2022 vidíme výrazné zlepšení. Naše agentura tak pomáhala českým firmám hledat náhradní trhy, jako byla například Gruzie s přesahem i pro Arménii, Katar, texaský Austin či kanceláře ve Střední Americe a na Filipínách.

Mezi odvětví s největšími meziročními růsty patřily potravinářské výrobky a produkty zemědělství, dále výrazně rostl vývoz koksu a rafinovaných ropných produktů a papírenské výrobky. Lze předpokládat, že v tomto pozitivním trendu bude český export pokračovat i v letošním roce, bude to ale záležet na dalším vývoji situace týkající se dodavatelských řetězců.

CzechTrade bude nadále pomáhat českým exportérům. Nejen, že otevíráme nové zahraniční kanceláře, ale již 20.–21. února pořádáme další ročník největší proexportní akce v Česku Meeting Point CzechTrade. Bezplatné konzultace zde českým firmám nabídnou odborníci z 52 zahraničních kanceláří, Klientského centra pro export a Design Centra CzechTrade.

Zdroj zprávy: CzechTrade
czechtrade logo