MCAE: 3D tisk kovu a česká premiéra průmyslové 3D tiskárny Stratasys F120™

Přední česká společnost zabývající se již přes dvě desetiletí 3D technologiemi ukáže, že profi 3D tiskárny mohou být cenově dostupné a i v průmyslové kvalitě lze používat menší a levnější řešení. Zajímavostí bude v chystané expozici MCAE Systems ještě víc, například 3D tiskárna pro tisk z kovu, na níž společnost loni získala Zlatou medaili MSV.

Spolehlivý 3D tisk za rozumnou cenu?
Je to snazší, než si myslíte. „Kdysi dávno nebylo na výběr. Většina 3D tiskáren byla velká a drahá, vyžadovala speciální prostředí a vysoce kvalifikované operátory. S příchodem levných stolních „hobby“ tiskáren, které nabídly kouzlo 3D tisku za nízkou cenu, se vše jednou provždy změnilo. Chcete-li však vytěžit z 3D tisku maximum, jako profesionál potřebujete tiskárnu, která splňuje nejen požadavek na rozumnou cenu, ale hlavně přináší kvalitu a výsledky. A to opakovaně,“ říká Miloslav Drápela, ředitel MCAE Systems.

Stratasys F120

V případě modelu F120 se nemusíte bát, že nízká cena znamená nízký výkon. Navazuje na oceněnou platformu tiskáren řady F123™ Series s prokázanými konzistentními a opakovatelnými výsledky a jednoduchým ovládáním typu „zapoj a tiskni“. Díky konstantnímu řízení teploty komory vycházejí díly z tiskárny přesně podle návrhu bez jakéhokoliv kroucení nebo deformací. Regulace teploty také znamená, že díly mohou být tištěny s hustou strukturou, takže mají podobné vlastnosti jako díly lisované či obrobené. Mohou být tedy funkčně testovány, aby byl ověřen původní návrh. Navíc, model F120 je zkonstruován z dílů průmyslové kvality (odolné komponenty řízení pohybu, velmi pevný ocelový rám a servomotory), takže je schopen hravě zvládat jednu tiskovou úlohu za druhou.

3D tiskárna F120 se z běžné produkce vymyká hned v několika ohledech – vyniká přesností, rychlostí procesu i bezproblémovým provozem (viz informace níže).

Lepší nižší cena za díl než „nízká cena“ tiskárny
Cena 3D tiskárny je jednou částí rovnice, středem vašeho zájmu by však měla být cena za tištěný díl. Zde se promítne například i to, kolik vás stojí čas vyplýtvaný na řešení problému s jinou stolní tiskárnou. Když je tiskárna odstavena kvůli opravě, to jsou další náklady. Když budete potřebovat za rok nebo dva tiskárnu vyměnit, protože již nebude mít dostatečnou kapacitu, zaplatíte ještě více.

Svou roli hraje také rychlost tisku. Režim tisku „rychlého návrhu“ (Fast Draft) u modelu F120 zhotoví díl až 4 x rychleji než ostatní stolní tiskárny. Takže neberte v úvahu pouze kupní cenu tiskárny. Rychlost tisku dílu, neúspěšné tiskové úlohy, výpadky, odstávky kvůli opravám, časová zpoždění, to vše zásadně vstupuje do hry. Rychlost tisku modelu F120, minimální doba obsluhy, spolehlivost a cenově dostupná pořizovací cena vám dohromady dávají ten nejlepší poměr výkonu a ceny.

„Poměr cena-výkon u modelu F120 z něj činí jasného vítěze. Jde o první cenově dostupnou stolní tiskárnu, která zhotovuje díly v profesionální kvalitě. Používá stejné technologie jako ostatní FDM tiskárny Stratasys, které jsou již několik desetiletí nepostradatelnými pomocníky konstruktérů, výrobců i pedagogů na školách,“ poznamenal ředitel společnosti.

3D tiskárna F120 pracuje s výrobními materiály vyvinutými tak, aby jejich vlastnosti byly konzistentní, a aby bylo dosaženo optimálního výsledku tisku. To také ušetří čas, protože odstranění podpor, které se nemusí vykonávat ručně, umožní zaměřit se na další úkoly.

3D tisk kovu
Zajímavostí bude v chystané expozici MCAE Systems ještě víc, například 3D tiskárna pro tisk z kovu, na níž společnost loni získala Zlatou medaili MSV. Chystá s ní speciální prezentaci, tu ale zatím dopilovává.

Přednosti F120:

Přesnost
Přesnost je jedna z věcí, ve které 3D tiskárna F120 opravdu vyniká. Využívá desítky let dlouhou historii vývoje a zdokonalování technologie FDM®, takže je schopna vyrábět díly s přesností +/- 0,2 mm na celý díl nebo +/- 0,002 mm/na 1 mm. S tiskárnou F120 se přesvědčíte, že tištěný díl bude přesně odpovídat rozměrům vašeho CAD modelu i při opakovaném tisku.

Dostupnost
Kvalitní výsledky jsou skvělé, ale pokud jich dosahujete frustrujícím, časově náročným procesem, moc vás to nepotěší. F120 používá software GrabCAD Print™, nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se dostat od nativních CAD dat přímo k 3D tisku. Jakmile dokončíte CAD model, tisk spustíte jediným kliknutím. Výměna materiálu (jedné cívky za druhou) trvá pouze pár minut. Čistý a super tichý výkon tiskárny F120 je ideální pro kancelářské použití a také kdekoli, kde potřebujete mít rychlý a snadný přístup k vytištěným dílům.

Skvělé materiály
Tištěné díly jsou jen tak kvalitní, jak kvalitní jsou materiály, z nichž jsou vyrobeny. 3D tiskárna F120 používá materiály ABS-M30™ a termoplast ASA. Tyto průmyslové materiály poskytují dostatečnou pevnost, odolnost a povrchovou kvalitu vyhovující potřebám 3D tisku, od prototypování až po výrobu. FDM tiskárny jsou optimalizovány na materiály Stratasys tak, aby fungovaly synergicky pro bezproblémové nanášení materiálu. Nejdůležitější je však podpůrný materiál SR30™. Tento rozpustný materiál poskytuje úplnou svobodu designu, takže je možné vyrábět díly s vnitřními strukturami a složitými rysy. Podpůrný materiál se rozpouští ve vodním zásaditém roztoku, bez nutnosti ručního zásahu.

Bezproblémový provoz
K dosažení vašich cílů potřebujete spolehlivé nástroje s bezproblémovým provozem. To je přesně úloha pro F120. Své tiskové úlohy můžete bez obav spustit přes noc. Tiskovou podložku zaplňte tolika díly, kolik potřebujete, ráno budete mít hotové výsledky přesně, jak jste chtěli. S kapacitou materiálu pro bezmála 250 hodin nepřetržitého provozu můžete bez doplnění tisknout jak několik prototypů, tak mnoho dílů v sériích. Ať jsou vaše požadavky jakékoli, F120 poskytne konzistentní a spolehlivé výsledky.

Zdroj zprávy je zde. Další informace naleznete na stránkách společnosti MCAE.

Články na podobné téma:
MSV 2018: MCAE ukazuje aplikace 3D technologií v průmyslu
FOR JOBS 2018 a 3D EXPO