Ministr Síkela a francouzská ministryně Runacher zdůraznili důležitost jaderné energetiky

Včerejší setkání ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely s francouzskou ministryní pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacher se týkalo především energetické tranzice a zejména role jaderné energetiky, pokud jde o dekarbonizaci a v zajištění energetické bezpečnosti nejen České republiky a Francie, ale celé Evropy. Byla podepsána dohoda mezi zástupci Technologické agentury ČR a Francouzské národní výzkumné agentury, která nabídne financování společných projektů v oblasti jádra.

„Tento rok bude pro jadernou energetiku v České republice průlomový. Budeme vybírat dodavatele nového jaderného reaktoru v Dukovanech a rozhodovat o počtu nových reaktorů. Pro úspěšné dosažení těchto cílů potřebujeme co nejspravedlivější podmínky pro podporu jaderné energie v rámci Evropské unie. Věřím, že na podporu ze strany Francie se v tomto ohledu budeme moci spolehnout,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela po setkání s francouzskou ministryní Agnès Pannier-Runacher v Praze. Během jednání se zaměřili především na budoucnost evropské energetiky a na roli jaderné energetiky.

Síkela Agnès Pannier-Runacher

Foto: MPO

„Vztah s Českou republikou je pro Francii strategický. Naše země jsou významnými aktéry evropského jaderného odvětví, ale i energetiky a průmyslu. Na evropské úrovni s panem ministrem Síkelou velice úzce spolupracujeme, abychom v rámci Jaderné aliance hájili tento zdroj energie a jeho ústřední roli v nízkouhlíkovém energetickém mixu,“ říká ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacher a dodává: „Naším cílem je pokračovat v této práci tak, aby příští Evropská komise přistupovala k jaderné energii a obnovitelným zdrojům energie skutečně rovnocenně jako ke dvěma základním a komplementárním prostředkům k dosažení našich klimatických cílů.“

„Evropská energetika má před sebou obrovské výzvy. Ty zahrnují například důsledky ruské agrese proti Ukrajině či nutnost dosáhnout potřebné energetické transformace a s tím spojený očekávaný růst spotřeby elektřiny vlivem elektrifikace nových sektorů ekonomiky. Podle mého názoru může jaderná energie společně s obnovitelnými zdroji hrát klíčovou roli v řešení všech těchto výzev,“ říká ministr Síkela a dodává: „Proto je Česká republika spolu s Francií aktivním členem takzvané Jaderné aliance, která zahrnuje více než polovinu členských států EU. Shodujeme se společně na tom, že plnění našich evropských cílů musí stát na všech dostupných nízkoemisních zdrojích, a proto musí být zajištěny podmínky pro rozvoj jaderné energie na stejné úrovni, jaké mají ostatní nízkouhlízkové zdroje.“

Obě země považují jadernou technologii za efektivní prostředek dekarbonizace a zároveň za způsob, jak zajistit energetickou bezpečnost a stabilitu sítě v celé Evropě. „Vážím si naší spolupráce na politické úrovni, ale také úzké spolupráce mezi francouzským a českým jaderným průmyslem,“ dodává ministr Síkela.

Z ministerského jednání vyplynula shoda na tom, že je potřeba dále rozvíjet vhodné finanční nástroje k realizaci nových projektů a zajištění konkurenceschopných cen elektřiny z jaderných elektráren v Evropě. Ministr Síkela také podpořil návrh Komise na vytvoření Průmyslové aliance s tím, že by mohla usnadnit a urychlit vývoj a nasazení malých modulárních reaktorů na evropském trhu.

Na závěr jednání byla podepsána dohoda, která dále přispěje k rozvoji česko-francouzské spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v rámci jaderné energetiky: „Dnes jsme podepsali dohodu o spolupráci mezi Francouzskou národní výzkumnou agenturou a Technologickou agenturou České republiky. Díky tomu se budou moci subjekty z obou zemí ucházet o financování projektů, které přispějí k rozvoji jaderné energetiky,“ říká ministr Síkela.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo